Założenia nowych rozwiązań trafiły wczoraj (18 listopada) do wykazu prac legislacyjnych rządu. Wprowadzają one działania osłonowe dla gospodarstw domowych w 2025 r.
„Dzięki czemu – jak czytamy w opisie – odbiorcy ci nie odczują w sposób znaczący wzrostu rachunków za energię elektryczną".
Jakie działania zakłada rządowy projekt?
Według zapowiedzi Ministerstwa Klimatu i Środowiska, przede wszystkim wydłużenie mrożenia cen energii na przyszły rok. Ma być ustalona na poziomie niższym niż cena zatwierdzona przez Urząd Regulacji Energetyki (URE).
Na razie nie znamy ostatecznej ceny i kosztów.
Nadal ma być zawieszone pobierania opłaty mocowej od odbiorców w gospodarstwach domowych.
Zmieniona ustawa ma także dawać prezesowi URE prawo do wezwania sprzedawców, żeby obniżyli taryfy energii elektrycznej, jeśli zmienią się zewnętrzne warunki wykonywania przez nich działalności gospodarczej.
Dla wielu odbiorców ceny wciąż są zbyt wysokie
Politykę rządu w sprawie dalszego stosowania osłon energetycznych – przypomniało prawo.pl – wyjaśnił niedawno wiceminister Miłosz Motyka w swojej odpowiedzi na interpelację poselską.
„Mimo znaczącej poprawy i stabilizacji na rynkach energii, rząd RP zdaje sobie sprawę, że ceny te mogą dla części odbiorców być w dalszym ciągu zbyt wysokie. (...)
Istotne jest jednak przywrócenie normalnych zasady funkcjonowania rynku w kierunku konkurencji, bez interwencji cenowych. Działania te muszą odbywać się stopniowo, aby odbiorcy energii w gospodarstwach domowych nie odczuli zbyt dużego wzrostu kosztów energii” – czytamy.