Opieka paliatywna sprawia, że nawet w ciężkiej chorobie pacjent ma zapewnione godne traktowanie i możliwie najlepszą jakość życia. Niestety, zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie, jakość i dostępność usług paliatywnych wciąż nie są zadowalające.
Głównym celem projektu Care Like Home jest zapewnienie równego dostępu do opieki medycznej oraz wspieranie stabilności systemów opieki zdrowotnej poprzez poprawę warunków opieki nad pacjentami oraz ułatwienie wymiany doświadczeń między personelem medycznym.
W ramach projektu, dofinansowanego z pieniędzy unijnych, wyremontowane będą oddziały opieki paliatywnej w Krośnie, Tarnopolu i Lwowie. Kupione będą też trzy specjalistyczne pojazdy oraz sprzęt medyczny i opiekuńczy.
Krośnieński szpital podjął się modernizacji i wyposażenia Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Projekt obejmuje przebudowę obiektu przy ul. Grodzkiej. ZOL, który zajmie pomieszczenia po oddziale i poradni dermatologicznej, ma być powiększony o 15 łóżek.
Leszek Kwaśniewski, dyrektor krośnieńskiego szpitala tłumaczy, że modernizacja ZOL-u będzie polegała przede wszystkim na zmianie lokalizacyjnej.
- Obecnie jesteśmy na etapie przenoszenia oddziału dermatologii. Modernizujemy i remontujemy pomieszczenia, które zajmował Zakład Opiekuńczo-Leczniczy - mówi szef krośnieńskiej lecznicy.
Prace mają się zakończyć w kwietniu przyszłego roku. - Wtedy będziemy rozpisywać przetargi na prace budowlane związane z poszerzeniem ZOL-u - zapowiada Leszek Kwaśniewski.
Obecnie w Zakładzie przebywa 55 pacjentów. Po wykonaniu zadań projektu będzie udostępnionych dodatkowych 15 miejsc. - To znacznie skróci czas na przyjęcie, bo w tym momencie kolejki sięgają 12 miesięcy - podkreśla Leszek Kwaśniewski.
W nowym oddziale będą dwie łazienki dla niepełnosprawnych, w tym jedna z możliwością podłączenia wózko-wanny. Panele medyczne w pokojach będą wyposażone w instalację tlenową i próżniową a w pokoju zabiegowym – podtlenku azotu.
W ramach modernizacji przebudowane będą ścianki działowe, montaż sufitów podwieszanych, wymiana stolarki wewnętrznej i zewnętrznej. Prace mają się zakończyć do końca października 2026 roku.
- Podniesiona zostanie jakość świadczonych usług a także zakupiony będzie sprzęt. Między innymi ambulans, samochód transportowy, łóżka medyczne i kąpielowe, urządzenie do światłoterapii, aparat do fizykoterapii, pionizator, zestawy komputerowe, meble, pościel, wózki na leki, opatrunkowe - wylicza Leszek Kwaśniewski.
Projekt przewiduje również organizację wizyt studyjnych i konferencji dotyczących wymiany doświadczeń w opiece nad pacjentem długoterminowym i przewlekle chorym z udziałem personelu medycznego szpitali partnerskich. Celem jest też opracowanie wytycznych dotyczących jednolitych standardów żywienia dla pacjentów zależnych.
Projekt „Rozwój opieki paliatywnej, geriatrycznej i leczniczej, a także podniesienie jakości usług medycznych dla chorych na nowotwory w szpitalach Lwowa, Tarnopola i Krosna” otrzyma ponad 3,4 mln euro (90 procent wartości całego przedsięwzięcia) dofinansowania z programu Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027, z czego ponad 700 tys. euro trafi do szpitala w Krośnie.
Wsparcie, oprócz krośnieńskiej lecznicy, otrzymają Szpital Kliniczny Planowego Leczenia, Rehabilitacji i Opieki Paliatywnej we Lwowie oraz Komunalne Przedsiębiorstwo „Tarnopolska Regionalna Przychodnia” Rady Regionalnej Tarnopola.
Lwowski szpital wybuduje i wyposaży w niezbędny sprzęt Oddział Opieki Paliatywnej, Mobilnych Grup Leczniczych i Oddziału Psychoonkologii. W Tarnopolu powstanie oddział paliatywny dla chorych na nowotwory oraz nowy budynek z oddziałem radiologii.
Dziś (20 listopada) w hotelu Nafta krośnieński szpital zorganizował konferencję otwierającą projekt. W jej trakcie lekarze i szefowie lecznic w Krośnie, Lwowie i Tarnopolu rozmawiali o rozwoju opieki paliatywnej, geriatrycznej i leczniczej, a także poprawie jakości usług medycznych dla pacjentów z chorobami nowotworowymi.