Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 stycznia 2025 14:02
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wojaszówka. Policjanci zatrzymali pijanego rowerzystę i nietrzeźwego kierowcę fiata

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Jaśle kolejny raz interweniowali wobec osób, które zdecydowały się prowadzić pojazdy pod wpływem alkoholu. Na terenie Wojaszówki w powiecie krośnieńskim zatrzymali dwóch użytkowników dróg.
  • Źródło: KPP Jasło
zdjęcie ilustracyjne

Autor: krosno112.pl

W środę wieczorem, około godziny 19, funkcjonariusze z grupy SPEED zatrzymali w miejscowości Wojaszówka (powiat krośnieński) rowerzystę. Badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna miał ponad 1,6 promila alkoholu w organizmie. Za swoje zachowanie został ukarany mandatem w wysokości 2500 zł.

Kilka minut później w tej samej miejscowości mundurowi zatrzymali kierowcę samochodu marki Fiat. Badanie wykazało prawie 0,6 promila alkoholu. 34-letni mężczyzna stracił prawo jazdy, a o jego dalszym losie zdecyduje Sąd Rejonowy w Krośnie.

Policja apeluje o odpowiedzialność na drodze i przypomina, że prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu to nie tylko zagrożenie dla bezpieczeństwa, ale również poważne konsekwencje prawne.

Policja przypomina:

Art. 178a kk

§1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§2. (uchylony).

§3. (uchylony).

§4. Jeżeli sprawca czynu określonego w §1 był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo określone w art. 173, art. 174, art. 177 lub art. 355§2 popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub dopuścił się czynu określonego w §1 w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§5. Sąd orzeka przepadek, o którym mowa w art. 44b, w razie popełnienia przestępstwa określonego w §1 lub 4, chyba że zawartość alkoholu w organizmie sprawcy przestępstwa określonego w §1 była niższa niż 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm3 w wydychanym powietrzu albo nie prowadziła do takiego stężenia. Sąd może odstąpić od orzeczenia przepadku, jeżeli zachodzi wyjątkowy wypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami.

Art. 87 kw

§1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.

§1a. Tej samej karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w §1.

§2. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w §1, podlega karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 1000 złotych.

§3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w §1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

§4. W razie popełnienia wykroczenia określonego w §1a lub 2 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż określone w §1.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ