Utworzenie centrum dydaktyczno-badawczego kosztowało krośnieńską uczelnię prawie 4 mln zł. Wyłoniony w przetargu wykonawca – firma Innergo Systems – zajęła się nie tylko przebudową jednego z pomieszczeń w Kampusie Politechnicznym, ale też instalacją sprzętu IT – m.in. komputerów, monitorów, urządzeń do transmisji danych cyfrowych.
- Dzięki tej inwestycji jesteśmy w ekstraklasie cyfrowej i informatycznej. A w Polsce jesteśmy jedyną uczelnią akademicką, która posiada tego typu laboratorium - zaznacza rektor krośnieńskiej uczelni dr hab. Zbigniew Barabasz, prof. PANS.
Prezydent Krosna Piotr Przytocki zwraca uwagę, że przemysł czeka na wykwalifikowanych inżynierów pracujących na nowoczesnych urządzeniach i oprogramowaniach.
- Podziwiam uczelnię i wszystkich, którzy pracowali nad tym projektem, że przełamali bariery i strach przed czymś nowym - mówi Piotr Przytocki.
Laboratorium sieci 5G PANS pozwoli na:
- testowanie sprzętu i systemów 5G
- prace nad VR i AR
- analizę i obróbkę obrazu w czasie rzeczywistym
- rozwój aplikacji i platform 5G
- wykorzystanie AI w technologii 5G
- Laboratorium umożliwi nam nie tylko proces kształcenia i podniesienie jego jakości, ale także otworzy nam nowe perspektywy we współpracy z firmami. Cieszymy się, że możemy to przedsięwzięcie prowadzić wspólnie z naszą lokalną firmą Innergo, z którą współpracujemy w zakresie kształcenia studentów - mówi prof. Zbigniew Barabasz.
Dr Piotr Wais, dyrektor instytutu Politechnicznego PANS w Krośnie podkreśla, że laboratorium nie będzie przeznaczone wyłącznie dla informatyków.
- Obecność pełnej infrastruktury 5G pozwala na zastosowanie w różnych obszarach – automatyki, robotyki, mechaniki, inżynierii produkcji oraz inżynierii danych - wylicza.
Dodaje, że w centrum dydaktyczno-badawczym prowadzone będą zajęcia i projekty interdyscyplinarne, w których studenci z różnych kierunków będą wspólnie pracować nad prowadzeniem rozwiązań praktycznych. - Praca w realnym środowisku produkcyjnym i wprowadzanie innowacji umożliwi zastosowanie tych rozwiązań w różnych branżach - mówi dr Piotr Wais.
- To będzie to miejsce, w którym będziemy się starali budować przyszłość naszego regionu - podkreśla prof. Zbigniew Barabasz.
Rektor krośnieńskiej uczelni zaprasza do partnerstwa przedstawicieli biznesu, studentów i pracowników. - Drzwi laboratorium będą zawsze otwarte - zapewnia.
Dr Agnieszka Woźniak prorektor ds. rozwoju PANS w Krośnie podkreśla, że nowoczesne laboratorium sieci i usług 5G jest dopełnieniem misji krośnieńskiej uczelni. - Kształcenia studentów na nowoczesnych technologiach, prowadzenia badań naukowych i współpracy z otoczeniem - mówi. I tłumaczy, że w laboratorium będą mogły być prowadzone badania wdrożeniowe i aplikacyjne związane z testowaniem urządzeń opartych na technologii 5G, związanych ze sztuczną inteligencją, wirtualną czy rozszerzoną rzeczywistością.
Na świecie jest około 1 500 prywatnych sieci 5G. W Niemczech – 90, a w Polsce – 13.
- Nasz dostawca, producent, firma Nokia wdrożyła tych sieci ponad 800, my wdrożyliśmy ich 7 - zaznacza Paweł Panasiuk, wiceprezes firmy Innergo.
Dodaje, że producenci telefonów komórkowych, routerów czy kamer ciągle jeszcze nie są do końca gotowi na wejście sieci 5G. - To potwierdza jak unikalna jest to technologia. Jestem pełen podziwu dla władz krośnieńskiej uczelni za tak bardzo odważną decyzję, którą podjęli inwestując w takie rozwiązanie - mówi Paweł Panasiuk.
Siec 5G pozwala na podłączenie do Internetu milionów urządzeń. Wiceprezes firmy Innergo tłumaczy, że jej największe zastosowanie będzie w energetyce, sektorze publicznym miast, produkcji, transporcie. - Większość lotnisk w Polsce jest zainteresowanych budową sieci 5G - dodaje.
Wioleta Maciejewska, przedstawicielka Nokii, podczas uroczystego otwarcia Laboratorium 5G, zapewniła, że firma nie zostawi krośnieńskiej uczelni tylko i wyłącznie z zainstalowanym sprzętem.
- Widzimy mnóstwo nowych pomysłów, gdzie sieć 5G może być zastosowana - podkreśla.
Tłumaczy, że dla Nokii niezwykle istotne jest cyberbezpieczeństwo.
- Będziemy wspólnie z władzami uczelni, ale też z Innergo pracować nad tym, w którym kierunku rozwijać laboratorium. Żeby uczelnia, studenci i miasto miały możliwość testowania zabezpieczeń sieci - mówi Wioleta Maciejewska.
Piotr Kankiewicz, dyrektor sprzedaży firmy Nokia na Polskę dodaje, że PANS w Krośnie dzięki swojej sieci 5G i współpracy z Innergo będzie mogła doradzać i weryfikować rozwiązania dla przemysłu, bądź dla samorządów, zanim zostaną wdrożone komercyjnie.
- Naszym celem jest, aby realizowane w laboratorium 5G projekty były na tyle innowacyjne, aby przeciągnąć partnerów z Polski i z zagranicy - mówi dr Piotr Wais.
Dodaje, że w PANS 5G LAB planowane jest stworzenie dedykowanych modułów dydaktycznych i badawczych.
- Obejmą one swoimi zagadnieniami komunikację urządzeń w czasie rzeczywistym, analizę danych w urządzeniach przemysłowych IoT, sterowanie dronami w środowisku 5G oraz optymalizację robotyki przemysłowej. W dłuższej perspektywie chcemy, aby laboratorium stało się przestrzenią do tworzenia i testowania prototypów we współpracy z przemysłem - tłumaczy.
Laboratorium PANS 5G LAB będzie otwarte dla wszystkich w sobotę (23 listopada) podczas Dni Otwartych krośnieńskiej uczelni.