W ćwiczeniach wziął udział personel krośnieńskiego szpitala, strażacy z JRG Krosno, OSP KSRG Krosno-Turaszówka, OSP KSRG Korczyna oraz policjanci KMP Krosno - w sumie około 70 osób. Nad całością czuwał Marcin Łojek - inspektor ppoż. w krośnieńskim szpitalu.
Główne założenia ćwiczeń
Ćwiczenia składały się z dwóch założeń:
- Symulacja pożaru na oddziale szpitalnym
W scenariuszu założono zwarcie instalacji elektrycznej na III piętrze budynku A, co wymusiło ewakuację pacjentów i personelu. Pożar uniemożliwił użycie windy ratowniczej, a akcję ewakuacyjną prowadzono północną klatką schodową, do momentu przybycia służb ratowniczych. - Wypadek komunikacyjny przed Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym (SOR)
W symulacji doszło do zdarzenia masowego na parkingu szpitalnym. Strażacy i medycy prowadzili segregację poszkodowanych zgodnie z zasadami triage. Następnie przekazano rannych do SOR, gdzie personel wdrażał procedury zarządzania kryzysowego, ustalając priorytety pomocy.
Cele i priorytety ćwiczeń
Głównym celem było sprawdzenie skuteczności współpracy personelu medycznego, strażaków i służb porządkowych w sytuacjach kryzysowych. W ramach działań zweryfikowano:
- Procedury ewakuacyjne oraz ich zgodność z planami bezpieczeństwa.
- Gotowość sprzętu przeciwpożarowego w szpitalu.
- Organizację pracy SOR podczas masowego zdarzenia.
- Komunikację między zespołami ratowniczymi a personelem szpitalnym.
Dodatkowym elementem była symulacja chaosu i paniki w celu realistycznego odwzorowania warunków zdarzeń kryzysowych. Pozorantami w ćwiczeniach była III klasa ratowniczo-obronna z krośnieńskiej Naftówki.
- Strażacy rozpoznawali teren szpitala pod kątem ewentualnych działań ratowniczych, w tym dostępności zaopatrzenia wodnego do gaszenia pożarów zewnętrznych - mówił podczas podsumowania ćwiczeń bryg. Janusz Litwin - Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Krośnie, który wspólnie z st. kpt. Marcinem Lorensem obserwował ćwiczenia.
Praktyka na wagę bezpieczeństwa
Organizatorzy podkreślają, że ćwiczenia są kluczowym elementem przygotowania na wypadek rzeczywistych zdarzeń. Regularne testowanie procedur pozwala zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów i personelu oraz minimalizować ryzyko w sytuacjach awaryjnych. Wyniki ćwiczeń posłużą do wprowadzenia ewentualnych usprawnień i korekt w istniejących planach.