Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 19 kwietnia 2025 03:43
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Producenci technologii zapłacą za szkody psychiczne wyrządzone klientom

Przepisy obejmują nie tylko tradycyjne produkty, ale również oprogramowanie, systemy sztucznej inteligencji oraz usługi cyfrowe związane z produktami.
Producenci technologii zapłacą za szkody psychiczne wyrządzone klientom

Autor: Canva

8 grudnia weszła w życie nowa unijna dyrektywa dotycząca odpowiedzialności za wadliwe produkty. Państwa członkowskie, w tym Polska, mają dwa lata na przystosowanie jej do krajowych przepisów.

Producenci już nie wywiną się od odpowiedzialności

Zgodnie z nową dyrektywą odpowiedzialność za szkody spoczywa na producencie wadliwego towaru. Co więcej, w przypadku towarów spoza UE, firmy są zobowiązane wskazać podmiot gospodarczy z siedzibą w Unii, który będzie odpowiadał za produkt. To rozwiązanie ma ukrócić praktyki globalnych koncernów, które do tej pory unikały odpowiedzialności.

W przypadku usług cyfrowych odpowiedzialność obejmuje także systemy sztucznej inteligencji oraz oprogramowanie. Nowe przepisy nie dotyczą oprogramowania open-source, o ile nie jest ono częścią działalności komercyjnej.

Firmy, które wprowadzają swoje produkty na rynek, będą odpowiedzialne za nie przez 10 lat. W przypadkach, gdy skutki używania produktu pojawiają się powoli, okres odpowiedzialności zostanie wydłużony do 25 lat.

Dostaniesz pieniądze za uszczerbek na psychice

Nowe przepisy wzmacniają pozycję konsumentów, zwłaszcza w zakresie żądania odszkodowań. Osoby poszkodowane mogą domagać się rekompensaty za:

  • szkody materialne, takie jak zniszczenie mienia,

  • szkody niematerialne, w tym uszczerbek na zdrowiu psychicznym potwierdzony medycznie,

  • utratę danych cyfrowych, np. skasowanie plików z dysku twardego.

Bez limitu

Kolejną dobrą wiadomością jest zniesienie limitu szkody. Osoby ubiegające się o rekompensatę nie muszą już spełniać minimalnego progu szkody w wysokości 500 euro. Mogą także żądać dostępu do dowodów od obu stron procesu sądowego.

Czas na zgłoszenie roszczenia to 3 lata od momentu, gdy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i odpowiedzialnym za nią podmiocie.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ