Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama włączenie społeczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wieczór z Kapelą Spod Rubani w RCKP. Premiera płyty i spotkanie z autorami tekstów

Sobotni wieczór (28 grudnia) w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza będzie pełen muzyki inspirowanej kulturą Karpat. O godz. 18:00 rozpocznie się koncert Kapeli Spod Rubani, która zaprezentuje utwory z najnowszego albumu. Wydarzenie poprzedzi spotkanie z Edwardem Lechetą i Krzysztofem Kasperczykiem.
Wieczór z Kapelą Spod Rubani w RCKP. Premiera płyty i spotkanie z autorami tekstów

Autor: Paweł Fiejdasz

Kapela Spod Rubani powstała w 2019 roku. Zespół założył Wojciech Pelczar, nauczyciel Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie. Do współpracy zaprosił trzy uczennice – skrzypaczki Annę Borkowską i Michalinę Buczyńską oraz wiolonczelistkę Marcelinę Wojtoń. 

Początkowo repertuar stanowiły piosenki łemkowskie, które zespół po raz pierwszy zaprezentował na Kermeszu w Olchowcu. Kapelę można było też usłyszeć m.in. na Karpackich Klimatach, Wiankach nad Wisłokiem, Wieczorze Łemkowskim, a także ChyżoGraniu w Krzywej. 

Później repertuar poszerzył się o piosenki skomponowane przez Wojciecha Pelczara do tekstów Jana Luszni i „nadwornego” tekściarza zespołu - Edwarda Lechety. Do tego grona dołączył także Tadeusz Gajewski. 

Zespół ma w dorobku laury na najważniejszych konkursach piosenki studenckiej i turystycznej. 

W 2019 roku zdobył Grand Prix na IX Przeglądzie Piosenki Turystycznej w Kolbuszowej, rok później „Najlepszy Wykonawca Przeglądu”, „Nagroda Publiczności” oraz Nagroda Krainy Serdeczności im. Staszka Wawrykiewicza” na Ogólnopolskim Turystycznym Przeglądzie Piosenki Studenckiej „Bazuna” w Gdańsku, I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Studenckiej i Turystycznej „Bakcynalia” w Lublinie. 

Podczas Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdy Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie zespół zdobył II miejsce w kategorii „Najlepszy Wykonawca”, III miejsce w kategorii „Najlepsza Piosenka” oraz Nagrodę im. Jerzego Pawła Dudy. W 2021 roku Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona „Niechaj zabrzmi Bukowina” w Busku-Zdroju przyniósł Kapeli I miejsce.

Kapelą Spod Rubani od lat urzeka publiczność muzyką inspirowaną kulturą Karpat i głęboką refleksją nad historią regionu. W repertuarze zespołu nie brakuje też tekstów dotyczących ogólniejszych tematów, a nawet tych najpoważniejszych o Wielkiej Wojnie, czy opustoszałych żydowskich miasteczkach.

Pierwsza płyta Kapeli ukazała się w 2021 roku. Druga – "Gdy kłania się nam świt" w 2024. I to właśnie wydarzenie, które zaplanowano na sobotę (28 grudnia) będzie okazją do usłyszenia premierowych kompozycji Wojciecha Pelczara oraz do nabycia płyty z autografami artystów.

- Większość utworów jest bardzo klasyczna, jak na pierwszej płycie. Ale nie ma już na niej tylu konkretnych odniesień - mówi Jacek Buczyński.

Porozmawiać z autorami tekstów zespołu (Edwardem Lechetą i Krzysztofem Kasperczykiem), poznać kulisy powstawania utworów oraz wysłuchać ich refleksji na temat inspiracji literackich, będzie można godzinę przed koncertem Kapeli. O godz. 17:00 wystartuje "Literacka kawiarenka".

Kapela Spod Rubani występuje w składzie:

  • Michalina Buczyńska: studentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej UR – skrzypce, śpiew
  • Marcelina Wojtoń: studentka Akademii Muzycznej w Katowicach – wiolonczela, śpiew
  • Maja Stadler: uczennica szkoły muzycznej w Krośnie – skrzypce, śpiew
  • Bartosz Głowacki: koncertujący akordeonista, nauczyciel – akordeon
  • Wojciech Pelczar: emerytowany nauczyciel muzyki – gitara

Podczas koncertu, oprócz stałego składu zespołu, na scenie wystąpią gościnnie Marcin Bazan (gitara basowa) i Dariusz Kasprzyk (instrumenty perkusyjne), wzbogacając brzmienie o dodatkowe instrumenty.

Bilety (w cenie 30 zł) można kupić online (TUTAJ) lub w kasie RCKP (ul. Kolejowa 1, p. 231) w godz. od 10:00 do 17:30 (w piątek), bądź na godzinę przed wydarzeniem. 


Autor: Kapela Spod Rubani

Autor: Kapela Spod Rubani

Autor: Kapela Spod Rubani

Autor: Kapela Spod Rubani

Autor: Paweł Fiejdasz

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ