Konkretna data 2-tygodniowej misji kosmicznej nie jest jeszcze znana, ale na pewno dojdzie do niej w 2025 roku. W przestrzeń kosmiczną poleci naukowiec Sławosz Uznański i będzie drugim Polakiem, który poleci w kosmos. Pierwszym był Mirosław Hermaszewski, który spędził poza Ziemią 8 dni w 1978 roku.
WOŚP leci w kosmos w torbie polskiego kosmonauty
Uznański będzie mógł zabrać na pokład rakiety, a potem stacji kosmicznej mały bagaż – do 30 litrów. A w nim będzie musiał znaleźć miejsce dla niewielkiego przedmiotu. To złote serduszko Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Waży 4,5 g i oznaczone jest numerem 1. Podczas corocznych licytacji to właśnie „jedynka” jest najcenniejsza.
To „kosmos. Polscy lekarze, pielęgniarki, laboranci, którzy pracują na oddziałach onkologicznych, robią super robotę, mając bardzo dobry sprzęt. 10 lat temu WOŚP przekazał 80 ultrasonografów, które umożliwiły wczesną diagnostykę – mówił, zapowiadając serduszkową misję kosmiczną Jurek Owsiak.
Tym razem Wielka Orkiestra gra na rzecz onkologii i hematologii dziecięcej
33 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 26 stycznia 2025 roku. Tym razem pieniądze będą zbierane na onkologię i hematologię dziecięcą.
„Choroby nowotworowe to druga, zaraz po wypadkach, najczęstsza przyczyna zgonów dzieci w Polsce. Rocznie na raka zapada około 1100 dzieci, z czego 3000 pozostaje w trakcie intensywnego leczenia. Wraz z rozwojem onkologii liczba wyleczeń wzrosła do ponad 80 proc., co stawia Polskę na równi z krajami Europy Zachodniej czy Stanami Zjednoczonymi” – podkreśla WOŚP.