Wrzesień 1939 to w historii Polski i całego świata początek najokrutniejszego zła, jakie spotkało świat. 1 września 1939 roku Niemcy napaścią na Polskę rozpoczynają II Wojnę Światową. W obliczu przeważających sił wroga nasza Armia cofa się, lecz nadal jest nadzieja, że wroga uda się zatrzymać oraz że państwa sojusznicze wesprą nas w walce.
Niestety równo 75 lat temu, 17 września nóż w plecy Polsce wbija ZSRR, który podobnie jak Niemcy, bez wypowiedzenia wojny wkracza na nasze tereny. Związek Radziecki złamał pakt o nieagresji, który miał obowiązywać do końca 1945 roku. Jako, że od 1 września zdecydowana większość polskich sił zbrojnych była związana wojną z Niemcami w obronie zachodnich granic, do obrony przed Rosjanami stanęły tylko nieliczne oddziały Korpusu Ochrony Pogranicza, które jednak zostały rozbite. Siły Polskie nie miały najmniejszych szans na sukces, dodatkowym problemem były mylące polaków Deklaracje Rosyjskie, mówiące o wspólnej wojnie z Niemcami.
Dzisiaj obchodzimy rocznice tych tragicznych wydarzeń. Wiemy, że atak ZSRR był wynikiem współpracy między Niemcami, a ZSRR wynikającej z tak zwanego paktu Ribbentrop-Mołotow. W jego wyniku po pokonaniu Polskiej armii na naszym terenie utworzono umowną granice między najeźdźcami na linii 3 rzek: Narew – Wisła – San.
Armia Radziecka przekraczając Polską granicę popełniała niezliczone zbrodnie, paląc wioski i mordując ludność cywilną, nie oszczędzano nawet kobiet i dzieci. Armia Czerwona zadała wiele bólu i cierpienia Polakom. Dzięki naszym rodakom i przelanej polskiej krwi, dziś jesteśmy wolnym narodem. To przykre, że wielu Polaków nie wie nawet, co wydarzyło się 17 września 1939 roku. Z perspektywy czasu wiemy, że agresja ZSRR na Polskę w 1939r miała na naszym kraju duże piętno i aż do 1989 roku musieliśmy żyć pod wpływem Sowietów.
Mówiąc o agresji tego państwa na nasz kraj nie możemy zapomnieć o setkach tysięcy Polaków wywiezionych w głąb Rosji, zamordowanych, zagłodzonych i wyziębionych do śmierci. Pamiętajmy też o późniejszych ofiarach reżimu komunistycznego który jeszcze przez wiele dziesiątków lat represjonował nasz kraj.
Cześć i chwała Bohaterom!
Tekst przesłał Maciej Nizianty - nasz czytelnik
fot. Hans Sönnke - Jerzy Piorkowski, Wikipedia, nac.gov.pl