Najgorzej mają zwierzęta bezdomne oraz nieszczęsne „łańcuchowe burki”. O ile te pierwsze mają jeszcze szanse na znalezienie jakiegoś schronienia i pożywienia, a przy odrobinie szczęścia mogą liczyć na pomoc dobrych ludzi, to psy przykute do krótkich, ciężkich łańcuchów zależne są całkowicie od swoich „panów”. Niedożywione, karmione obiadowymi zlewkami, albo chlebem namoczonym w wodzie, w lichych budach, pozbawione swobodnego ruch dygocą z zimna na kilkunastostopniowym mrozie, nierzadko zamarzając na śmierć. OTOZ Animals Krosno apeluje, by każdy kto jest świadkiem utrzymywania zwierząt w warunkach zagrażających ich zdrowiu lub życiu zawiadom Policję lub Straż Miejska bądź Gminną.
Panuje powszechne przekonanie, że funkcjonariusze policji lekceważąco podchodzą do tego typu spraw, natomiast w rozmowach z nami przyznają, że takich zgłoszeń praktycznie nie mają. Ludzie nadal obawiają się zadzwonić na Policję i zgłosić fakt znęcania się nad zwierzętami, choć jest to przestępstwo i każdy obywatel ma obowiązek powiadomić odpowiednie służby, a te mają obowiązek zareagować - informują Inspektorzy OTOZ.
Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt, mówi:
Artykuł 6 ust 1a. Zabrania się znęcania nad zwierzętami.
Art 6 ust 2. Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności:
punkt 10) utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym utrzymywanie ich w stanie rażącego zaniedbania lub niechlujstwa, bądź w pomieszczeniach albo klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji;
17) wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu;
19) utrzymywanie zwierzęcia bez odpowiedniego pokarmu lub wody przez okres wykraczający poza minimalne potrzeby właściwe dla gatunku.
red., OTOZ Animals Krosno | fot. Pixabay