Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 20 lutego 2025 20:25
Reklama włączenie społeczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak często serwisować hybrydową pompę ciepła?

Regularnie wykonywane przeglądy hybrydowej pompy ciepła pozwalają cieszyć się w pełni sprawnym, bezawaryjnym systemem grzewczym przez lata. Sprawdź, jak często należy serwisować pompę i dlaczego jest to tak istotne.
Jak często serwisować hybrydową pompę ciepła?

Hybrydowa pompa ciepła – abc

Hybrydowa pompa ciepła to system grzewczy działający na zasadzie współpracy pompy ciepła powietrze-woda oraz gazowego kotła kondensacyjnego. W tym przypadku instalacja sama decyduje, które z urządzeń jest w danej chwili najbardziej opłacalne, m.in. pod względem ekonomicznym. Wszystko zależy od aktualnych warunków pogodowych, do których sprzęt dostosowuje swoją pracę. To sprawia, że hybrydowe pompy ciepła działają efektywnie przez cały rok, a przy tym – są wyjątkowo funkcjonalne. Są one bowiem w stanie nie tylko ogrzewać budynek i podgrzewać wodę użytkową, ale również schładzać pomieszczenia – o ile tylko w domu zainstalowany jest klimakonwektor. Hybrydowe pompy ciepła pomagają znacznie obniżyć koszty ogrzewania i umożliwiają uniezależnienie się od coraz wyższych cen surowców. Mimo wysokich kosztów zakupu w perspektywie lat zapewniają one zatem dużą oszczędność. Co więcej, na ich zakup można otrzymać dofinansowanie w ramach jednego z rządowych programów – np. Mój Prąd, Moje Ciepło czy Czyste Powietrze. Te inteligentne systemy grzewcze stanowią też rozwiązanie przyjazne planecie, a dodatkowo – są niemal bezobsługowe.

Przegląd i serwisowanie hybrydowej pompy ciepła – dlaczego trzeba o nich pamiętać?

Hybrydowa pompa ciepła powinna być regularnie serwisowana – systematyczne przeglądy pozwalają bowiem zapobiegać poważnym awariom sprzętu. Podczas prac kontrolnych lub serwisowych specjaliści są w stanie wykryć ewentualne nieprawidłowości systemu ogrzewania – przegląd obejmuje kontrolę wszystkich elementów urządzenia, jego szczelności oraz najważniejszych parametrów pracy systemu. Serwisant sprawdza również, czy pompa pracuje zgodnie ze swoją specyfikacją i czy wykorzystuje energię w efektywny sposób. Dzięki temu system grzewczy zachowuje swoją funkcjonalność i przez cały okres użytkowania pozostaje bezpieczny dla użytkowników. W przypadku wykrycia usterek lub nieszczelności serwisant może od razu przystąpić do niezbędnych napraw – np. wymiany uszkodzonych części – zapobiegając poważniejszym problemom z pompą w niedalekiej przyszłości. Po wykonanym przeglądzie właściciel pompy powinien zostać poinformowany o stanie technicznym urządzenia, wszystkich przeprowadzonych działaniach serwisowych i ewentualnych zaleceniach.

Jak często serwisować hybrydową pompę ciepła?

Przegląd hybrydowej pompy ciepła powinien odbyć się minimum raz w roku. Dzięki takiej częstotliwości można w odpowiednim momencie odkryć ewentualne nieprawidłowości, które wymagają naprawy. Jeżeli system grzewczy zostanie poddany przeglądowi zbyt późno, mogą być już potrzebne znacznie kosztowniejsze i bardziej skomplikowane prace serwisowe.

Serwis hybrydowych pomp ciepła Immergas

Jednym z najbardziej znanych producentów hybrydowych pomp ciepła jest marka Immergas. Wszystkie produkty pochodzące z jej oferty są objęte obowiązkową dwuletnią gwarancję, którą można przedłużyć o dodatkowe trzy lata. Warunkiem posiadania pięcioletniej gwarancji na pompę ciepła jest właśnie wykonywany co roku przegląd. Co ważne, obowiązkowe prace kontrolne powinny zostać przeprowadzone już po pierwszym roku użytkowania systemu grzewczego. Jeśli zatem zbliża się ta data, warto pamiętać o umówieniu przeglądu odpowiednio wcześnie – tak, aby nie przekroczyć wyznaczonego terminu. Nieprzestrzeganie zasady związanej z corocznym przeglądem może skutkować całkowitą utratą gwarancji.

Ile kosztuje serwis hybrydowej pompy ciepła?

Na ostateczny koszt serwisu pompy ciepła wpływają różne czynniki – m.in. rodzaj urządzenia czy zakres wykonanych przez serwisanta prac. Im bardziej skomplikowana jest budowa systemu grzewczego lub im więcej działań ze strony specjalisty wymaga ewentualna usterka, tym wyższa jest cena usługi (oczywiście po okresie gwarancyjnym lub jeśli usterka wystąpiła z przyczyn mechanicznych). W przypadku hybrydowych pomp ciepła typu split, które składają się z dwóch jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej – opłata za przegląd i serwis może być większa niż w przypadku pomp typu monoblok.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ