Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 19 kwietnia 2025 19:41
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak działają słuchawki bezprzewodowe i jakie technologie w nich znajdziemy?

Jak działają słuchawki bezprzewodowe i jakie technologie w nich znajdziemy?

Dzięki słuchawkom można odizolować się od zgiełku oraz hałasu i skupić na słuchaniu tego, co akurat cię interesuje. Najbardziej cenią je miłośnicy dobrej muzyki, ale nie tylko. Bardzo dużą popularność zyskują również podcasty, dzięki którym można poznać życie znanych osób albo dowiedzieć się czegoś o świecie. Dzięki aplikacjom takim jak Spotify, dostęp do wielkiej liczby materiałów jest na wyciągnięcie ręki. Wraz z rozwojem różnych formatów audio rozwinęła się także technologia Bluetooth. Nic dziwnego, że słuchawki bezprzewodowe podbiły serca użytkowników. Sprzyja temu polityka wielu producentów smartfonów, w których coraz częściej brakuje w obudowie gniazda słuchawkowego. Jak działają słuchawki bezprzewodowe i z jakich korzystają technologii? W artykule znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat!

Słuchawki bezprzewodowe – jak to działa?

Kluczowa dla prawidłowego działania słuchawek bezprzewodowych jest technologia Bluetooth. To dzięki niej zestaw słuchawkowy łączy się z innymi urządzeniami, jak tablet czy smartfon. Od kilku lat wielką popularność zdobyły tak zwane słuchawki TWS, czyli True Wireless Stereo. Termin oznacza, że obie słuchawki (do ucha prawego i lewego) rzeczywiście są odrębnymi urządzeniami. Wcześniej słuchawkami bezprzewodowymi nazywano konstrukcje na pałąku, w których lewa i prawa słuchawka były połączone kablem schowanym pod obudową.

Pozbycie się uciążliwych, wiecznie zaplątanych kabli, to oczywiście duże udogodnieni, jednak na tym producenci nie poprzestali. Ostatnie lata przyniosły rozwój wielu innych technologii, dzięki którym słuchanie muzyki lub podcastów jest jeszcze bardziej komfortowe!

Jakie funkcje można znaleźć w nowoczesnych modelach?

  • ANC, czyli Active Noise Cancelling – to dla wielu osób prawdziwy przełom. Aktywna reedukacja hałasów sprawia, że wszelkie dźwięki z zewnątrz są niwelowane, żeby nic nie zakłócało słuchania tego, na co masz ochotę. Funkcję można włączyć lub wyłączyć w dowolnym momencie. Jej aktywowanie sprawia, że bateria trochę szybciej się rozładowuje.
  • Automatyczne wyciszanie lub włączanie słuchawek – z tego słyną przede wszystkim modele Apple AirPods. Gdy wyjmiesz słuchawkę z ucha, muzyka przestanie grać. Gdy tylko włożysz do ucha, słuchawki same się aktywują – bez wciskania żadnych przycisków. Ciekawa jest także funkcja wykrywania mowy. Gdy sprzęt odnotuje, że z kimś rozmawiasz, wyciszy odtwarzaną ścieżkę audio!
  • Personalizacja dźwięku – dedykowane aplikacje pozwalają na dostosowanie profilu dźwiękowego do indywidualnych preferencji użytkownika.
  • Sterowanie za pomocą gestów – za pomocą stuknięcia albo delikatnego nacisku można wznowić albo wstrzymać odtwarzanie, odebrać połączenie przychodzące albo przełączyć na następną piosenkę z playlisty!

Jak widać, nowoczesne słuchawki bezprzewodowe potrafią naprawdę wiele!

Na co zwrócić uwagę, kupując słuchawki bezprzewodowe?

Kupując nowe słuchawki, na pewno warto patrzeć na funkcje i technologie. To jednak nie wszystko. Bardzo ważna jest także wygoda i właściwe dopasowanie do ucha. Jeśli lubisz trenować w słuchawkach (na przykład biegać), to warto zweryfikować także odporność słuchawek na pot, krople deszczu czy drobny pył. Wiele urządzeń ma certyfikaty potwierdzające, że są przystosowane do korzystania z nich w trudnych warunkach.

Inną bardzo ważną kwestią jest czas działania. Jeśli sprzęt będzie użytkowany przez wiele godzin poza domem, powinien mieć naprawdę pojemny akumulator. Warto przed zakupem sprawdzać żywotność i brać pod uwagę, że maksymalny czas działania na pełnym ładowaniu będzie się stopniowo skracał – jak w innych urządzeniach.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ