Otrzymanie zaniżonej wyceny szkody samochodu w kosztorysie to sytuacja, która może spotkać każdego właściciela pojazdu. Jest to szczególnie istotny problem w przypadku likwidacji szkody komunikacyjnej przez ubezpieczyciela. Co można zrobić w takiej sytuacji i jakie kroki należy podjąć, aby skutecznie bronić swoich praw przy zaniżonym odszkodowaniu?
Dlaczego dochodzi do zaniżania wartości pojazdów?
Towarzystwa ubezpieczeniowe, dążąc do minimalizacji kosztów, mogą stosować różne praktyki prowadzące do zaniżenia wartości odszkodowania. W przypadku wyceny wartości pojazdu najczęściej spotykane praktyki to:
- przyjmowanie do wyceny pojazdów o gorszym stanie technicznym lub wyposażeniu
- nieuwzględnianie wszystkich elementów wyposażenia dodatkowego
- pomijanie przeprowadzonych modernizacji i ulepszeń
- przyjmowanie zaniżonych cen części zamiennych
- nieuwzględnianie realnych kosztów robocizny w danym regionie
Jak rozpoznać zaniżoną wycenę szkody?
Pierwszym krokiem jest dokładna analiza otrzymanego kosztorysu. W ramach weryfikacji należy porównać wycenę z realnymi cenami podobnych pojazdów na rynku oraz sprawdzić, czy uwzględniono wszystkie elementy wyposażenia. Istotna jest również weryfikacja przyjętych stawek roboczogodziny oraz kontrola cen części zamiennych. Nie można zapomnieć o sprawdzeniu, czy uwzględniono wszystkie zgłoszone uszkodzenia. Te cztery podstawowe czynniki mają kluczowe znaczenie przy szacowaniu odszkodowania należnego poszkodowanemu.
.jpg)
Jakie kroki należy podjąć?
1. Zgromadzenie dokumentacji
Kluczowe jest posiadanie kompletnej dokumentacji dotyczącej pojazdu. Należy zgromadzić dokumenty zakupu, historię serwisową oraz faktury za przeprowadzone naprawy i modernizacje. Bardzo ważna jest dokumentacja fotograficzna stanu pojazdu sprzed szkody, a także wyceny z autoryzowanych serwisów oraz ekspertyzy rzeczoznawców, jeśli takie były wykonywane.
2. Złożenie odwołania
W przypadku stwierdzenia zaniżonej wartości należy złożyć pisemne odwołanie do ubezpieczyciela ( taki wzór odwołania wraz z omówieniem można znaleźć tutaj: www.take-care.com.pl/odwolanie-oc.html ). Dokument powinien zawierać szczegółowe uzasadnienie swojego stanowiska oraz wskazanie konkretnych elementów budzących zastrzeżenia. Warto załączyć dokumentację potwierdzającą rzeczywistą wartość pojazdu wraz z własną kalkulacją oczekiwanej kwoty odszkodowania.
3. Skorzystanie z pomocy rzeczoznawcy
Warto rozważyć zlecenie wykonania niezależnej ekspertyzy rzeczoznawcy samochodowego. Taka opinia może stanowić istotny argument w negocjacjach z ubezpieczycielem i ewentualnym postępowaniu sądowym. Więcej na temat, jak może Państwu pomóc przeczoznawca przy zaniżonym odszkodowaniu mozna doczytać tutaj: www.take-care.com.pl/rzeczoznawca-samochodowy.html
4. Droga prawna
Jeśli ubezpieczyciel odmawia uznania roszczeń, pozostaje droga sądowa. W takiej sytuacji można złożyć skargę do Rzecznika Finansowego lub skierować sprawę do sądu polubownego przy Komisji Nadzoru Finansowego. Ostatecznym rozwiązaniem jest wystąpienie z powództwem do sądu powszechnego.
Jak uniknąć problemów w przyszłości?
Najważniejsze jest regularne dokumentowanie stanu pojazdu poprzez wykonywanie zdjęć, zachowywanie faktur za naprawy i części oraz prowadzenie książki serwisowej. Istotny jest również odpowiedni wybór ubezpieczenia, co wiąże się z dokładnym zapoznaniem się z OWU, sprawdzeniem opinii o towarzystwie ubezpieczeniowym oraz weryfikacją zakresu ochrony. W przypadku wystąpienia szkody kluczowe znaczenie ma jej właściwe zgłoszenie. Należy przygotować szczegółowy opis zdarzenia, dokładną dokumentację fotograficzną uszkodzeń oraz zachować wszystkie dokumenty związane ze zdarzeniem.
Zaniżona wartość odszkodowania w kosztorysie to problem, z którym można skutecznie walczyć. Kluczowe jest systematyczne dokumentowanie stanu pojazdu, szybka reakcja na zaniżoną wycenę oraz konsekwentne dochodzenie swoich praw. W przypadku braku porozumienia z ubezpieczycielem nie należy obawiać się skorzystania z drogi prawnej.
Warto pamiętać, że ubezpieczyciele liczą często na bierność poszkodowanych i ich niechęć do podejmowania długotrwałych działań. Jednak przy odpowiednim przygotowaniu i determinacji, można skutecznie wyegzekwować należne odszkodowanie odpowiadające rzeczywistej wartości szkody.
Najważniejsze jest, aby nie przyjmować bezkrytycznie pierwszej przedstawionej wyceny i nie bać się podejmować kroków w celu obrony swoich praw. Systematyczne dokumentowanie stanu pojazdu oraz znajomość swoich praw znacząco ułatwia proces dochodzenia roszczeń w przypadku zaniżonej wartości pojazdu w kosztorysie.
Artykuł powstały przy współpracy z firmą Take Care Polska zajmujacej się odzyskiwaniem odszakodowań komunikacyjnych i zdrowotnych.
.jpg)