Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 19 kwietnia 2025 04:14
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Rząd i służby mundurowe dogadali się – co zmieni nowe porozumienie?

Szef MSWiA wraz z przedstawicielami związków zawodowych osiągnęli wczoraj porozumienie, które kończy trwającą akcję protestacyjną.
Rząd i służby mundurowe dogadali się – co zmieni nowe porozumienie?

Źródło: MSWiA

W ramach umowy minister zobowiązał się, że w ciągu dwóch tygodni przedstawi projekt ustawy o świadczeniu mieszkaniowym dla funkcjonariuszy. Rozwiązanie to ma być wzorowane na systemie obowiązującym w Siłach Zbrojnych RP i zacznie obowiązywać od 1 lipca.

Kolejnym krokiem będzie opracowanie Karty Rodziny Mundurowej – wspólnej inicjatywy MSWiA i MON. Dzięki niej funkcjonariusze oraz ich bliscy zyskają lepszy dostęp do usług, w tym do służby zdrowia resortu. Przepisy również wejdą w życie w lipcu.

Na horyzoncie pojawia się także nowy program modernizacyjny na lata 2026–2029. Jego założenia mają być gotowe do końca marca i obejmować inwestycje w infrastrukturę, sprzęt oraz remonty. Planowo program ruszy 1 stycznia 2026 roku.

Do końca sierpnia MSWiA przedstawi związkom zawodowym propozycje zmian dotyczących wynagrodzeń i świadczeń funkcjonariuszy. Nowe regulacje mają wejść w życie najpóźniej w 2027 roku.

Podpisane porozumienie obowiązuje do końca 2027 roku. W tym czasie związki zawodowe zobowiązały się do niepodejmowania protestów, o ile umowa pozostanie w mocy. Dokument sygnowali minister Tomasz Siemoniak oraz przewodniczący związków zawodowych Policji, Straży Pożarnej i Straży Granicznej.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ