– Dzięki nowelizacji wprowadzamy rozwiązanie, które realnie zafunkcjonuje w praktyce – zapowiada Bartosz Romowicz, poseł Polski 2050.
Zgodnie z projektem, legitymacje będą dostępne w aplikacji mObywatel i trafią do strażaków-ochotników pełniących służbę oraz osób uprawnionych do świadczenia ratowniczego. Dokument zawierać będzie podstawowe dane, w tym imię i nazwisko, numer PESEL, zdjęcie, numer legitymacji, nazwę jednostki, gminy oraz datę wydania i ważności.
Aby otrzymać legitymację, druhowie będą musieli złożyć wniosek do władz lokalnych – wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Możliwość składania wniosków przewidziano również za pośrednictwem zarządów OSP i oddziałów gminnych ZOSP.
Jak podkreśla wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka, będzie to jedno z pierwszych cyfrowych rozwiązań, w którym legitymacja nie będzie miała plastikowego odpowiednika. – To krok w stronę nowoczesnej administracji – zaznacza.
Nowe przepisy wejdą w życie po sześciu miesiącach od ogłoszenia, co pozwoli na dostosowanie systemów administracyjnych. Obecnie projekt został skierowany do konsultacji.