Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 19 kwietnia 2025 16:02
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak wygląda proces wnioskowania o kredyt gotówkowy?

Jak wygląda proces wnioskowania o kredyt gotówkowy?

Ubiegając się o kredyt gotówkowy, trzeba spełnić określone warunki, zgromadzić dokumenty i złożyć wniosek w wybranym banku. Choć procedura jest znacznie prostsza niż w przypadku kredytu hipotecznego, warto wiedzieć, czego się spodziewać. Jak przebiega proces wnioskowania? Oto najważniejsze informacje.

Podstawowe informacje o kredycie gotówkowym

Nie mając kapitału potrzebnego na realizację planowanej inwestycji lub nie chcąc angażować swoich oszczędności, dobrym rozwiązaniem często okazuje się kredyt gotówkowy. Ten rodzaj produktu bankowego jest stosunkowo łatwo dostępny dla szerokiej grupy kredytobiorców. Jednak i w jego przypadku wnioskodawca musi posiadać odpowiednią zdolność kredytową, zależną m.in. od potrzebnej kwoty. Przed złożeniem wniosku warto też upewnić się, czy Twoje nazwisko nie widnieje w bazie dłużników. Negatywny wpis w BIK (Biurze Informacji Kredytowej) niemal zawsze przekreśla szansę na kredytowanie w banku.

Jeśli natomiast posiadasz stałe źródło dochodów i pozytywną historię kredytową, zwykle nic nie stoi na przeszkodzie, aby otrzymać kredyt gotówkowy. Kapitał otrzymany z jego tytułu możesz przeznaczyć na dowolny cel, w żaden sposób nie tłumacząc się kredytodawcy. Ograniczeniem jest natomiast kwota możliwa do uzyskania – maksymalnie 255 550 zł, zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim. Ustalony jest też maksymalny okres spłaty rat, który wynosi 120 miesięcy (10 lat). Niektóre banki oferują jednak kredyty z krótszym terminem spłaty. Oczywiście musisz też być osobą pełnoletnią, a niekiedy ukończyć 21 lat.

Z jakich etapów składa się proces wnioskowania o kredyt gotówkowy?

W porównaniu np. do kredytów i pożyczek hipotecznych wnioskowanie o kredyt gotówkowy jest stosunkowo prosty. Banki zwykle nie wymagają wielu dokumentów, a swoją decyzję opierają na wspomnianej analizie zdolności kredytowej i sprawdzeniu historii kredytowej wnioskodawcy. Najczęściej proces wnioskowania o kredyt gotówkowy przebiega więc następująco:

  1. Ustalenie potrzebnej kwoty – zastanów się, ile pieniędzy potrzebujesz i sprawdź swoją zdolność kredytową, aby wstępnie wiedzieć, czy masz szansę na taką sumę.
  2. Sprawdzenie ofert bankowych – mogą się one znacznie różnić, dlatego warto przeanalizować i porównać bezpłatnie oferty banków z Ekspertem Finansowym.
  3. Wybór banku – wnioski możesz złożyć jednocześnie w kilku instytucjach finansowych, co zwiększy Twoją szansę na znalezienie optymalnej oferty.
  4. Formalności – podstawą ubiegania się o kredyt gotówkowy jest złożenie konkretnego wniosku, przygotowanego przez dany bank. Do niego dołącza się potrzebną dokumentację, głównie: dane osobowe, deklarację lub potwierdzenie wysokości dochodów, numer konta bankowego.
  5. Oczekiwanie na decyzję kredytową – w przypadku kredytów gotówkowych często jest ona wydawana nawet w ciągu kilku minut, a maksymalnie kilku dni po złożeniu wniosku.
  6. Podpisanie umowy z bankiem – pamiętaj, aby wcześniej sprawdzić wszystkie zaproponowane warunki i świadomie podjąć decyzję.
  7. Uruchomienie kredytu – kredytodawca przelewa pieniądze na Twoje konto bankowe, a Ty zaczynasz spłacać zobowiązanie zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Kredyt gotówkowy – jak wybrać optymalną dla siebie ofertę?

Duży wpływ na możliwość otrzymania korzystnego kredytu gotówkowego ma Twoja sytuacja finansowa. Oczywiście im więcej zarabiasz i im mniejsza jest kwota pożyczki, tym lepsze warunki mogą Ci zostać zaproponowane.

W przypadku niektórych ofert banki biorą pod uwagę jedynie dane osobowe wnioskodawcy, jego historię kredytową i deklarację wysokości miesięcznych dochodów. Przy wyższych kwotach raczej potrzebne będą już dodatkowe zaświadczenia dotyczące zarobków, np. wyciągi z konta bankowego, oświadczenia pracodawców czy zeznania PIT.

Warto też pamiętać, że nawet przy niezmiennej sytuacji finansowej i życiowej każdy bank może zaproponować różne warunki kredytowania. To z kolei przekłada się na koszty kredytu, jakie poniesiesz. Właśnie dlatego warto sprawdzić oferty w przynajmniej kilku placówkach, a często podejmować działania negocjacyjne. Sporo czasu i formalności można oszczędzić dzięki pomocy Eksperta Finansowego, który doskonale orientuje się w aktualnych ofertach. Pomoże Ci też dopilnować wszelkich formalności.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ