Strefa inwestycyjna w rejonie ulic Lotników i Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego ma obecnie ok. 50 hektarów. Tereny przeznaczone są pod inwestycje przemysłowe i usługowe. Pierwszymi inwestorami były firmy Splast i Eco-Line, które grunty od miasta kupiły w 2013 roku.
Obecnie w strefie działa już 26 firm z różnych branż, które łącznie zatrudniają ponad 750 pracowników.
Władze Krosna sukcesywnie rozwijają ofertę dla przedsiębiorców. Dzięki decyzji radnych o przyjęciu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Przemysłowa VIII", jeszcze w tym roku strefa inwestycyjna przy lotnisku zostanie powiększona o ok. 20 hektarów.
Piotr Przytocki, prezydent Krosna tłumaczy, że przede wszystkim z myślą o inwestorach z branży lotniczej przygotowywane są tereny bezpośrednio sąsiadujące z lotniskiem. Chodzi o obszar przy ul. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego.
- Obejmuje on grunty wyłączone z lotniska, które nie są potrzebne do jego funkcjonowania, za to mogą wzbogacić naszą ofertę inwestycyjną i przyczynić się do dalszego rozwoju sektora lotniczego - zaznacza Piotr Przytocki.
Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego opracowanym przez miasto, teren jest przeznaczony pod działalność produkcyjną i usługową.
- Kolejnym krokiem będzie przebudowanie ogrodzenia lotniska. Zmierzamy do tego, aby teren był dostępny dla inwestorów do końca roku. Zainteresowanych przedsiębiorców zapraszam do rozmów i składania listów intencyjnych - dodaje prezydent Piotr Przytocki.
Magistrat zaznacza, że wszystkie niezbędne media, w tym prąd, gaz, woda, kanalizacja sanitarna i deszczowa oraz światłowód znajdują się w sąsiedztwie terenu. Z myślą o branży lotniczej miasto planuje też rozbudowę lotniska, w tym wydłużenie pasa startowego do 2 km.
W strefie inwestycyjnej "Krosno-Lotnisko", oprócz nowo przygotowywanego terenu, są jeszcze dostępne grunty o łącznej powierzchni ok. 10 ha.
To jednak nie wszystko. Krosno uzbraja ok. 100-hektarową strefę, zlokalizowaną w pobliżu budowanej drogi ekspresowej S19.
- Naszym celem jest przeznaczenie tego terenu pod inwestycje, które przyciągną do Krosna utalentowanych specjalistów i stworzą atrakcyjne miejsca pracy - podkreśla Piotr Przytocki.
Dodatkową zachętą dla inwestorów jest przygotowany przez władze Krosna system zwolnień podatkowych. Magistrat tłumaczy, że decydując się na nową inwestycję można uzyskać zwolnienie z podatku dochodowego w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, a także zwolnienia z podatku od nieruchomości. Miasto oferuje kompleksową pomoc w sprawnej realizacji procedur inwestycyjnych oraz opiekę poinwestycyjną.
W Krośnie szkolą się przyszłe kadry
Miasto aktywnie działa w kwestii kształcenia na potrzeby lokalnej gospodarki. Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie kształci m.in. inżynierów produkcji, informatyków, automatyków. Uczelnia współpracuje z przedsiębiorcami organizując studia dualne, podczas których studenci nabywają praktyczne umiejętności w firmach z Krosna i regionu.
Najnowszy projekt to ultranowoczesne laboratorium 5G – przestrzeń zarówno dla studentów, jak i dla biznesu, przeznaczona do realizacji eksperymentów, testów i rozwijania innowacyjnych produktów.
Miranda Trojanowska, zastępca prezydenta Krosna podkreśla, że innowacje wdrażają także szkoły średnie.
- Powstają dwa Branżowe Centra Umiejętności, które wyposażamy w najnowocześniejsze zaplecze technologiczne dla branży lotniczej oraz naftowo-gazowniczej - mówi Miranda Trojanowska.
Dodaje, że infrastruktura będzie służyła zarówno uczniom, jak i pracownikom przedsiębiorstw, którzy chcą podnosić swoje kwalifikacje.