Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 4 kwietnia 2025 21:12
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Lekarze w krośnieńskim szpitalu przeprowadzili innowacyjny zabieg krioablacji guza nerki

W Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie taki zabieg wykonano po raz drugi. Wczoraj (2 kwietnia) krośnieńscy urolodzy szkolili się pod okiem dr hab. Macieja Guzińskiego z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
Lekarze w krośnieńskim szpitalu przeprowadzili innowacyjny zabieg krioablacji guza nerki

Autor: Szpital Krosno

Krioablacja guza nerki to metoda leczenia onkologicznego, podczas której wykorzystuje się niskie temperatury do zamrażania, a następnie niszczenia chorej tkanki w strefie guza. 

Dr Dariusz Sobieraj, kierownik Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej, konsultant ds. Urologii dla Województwa Podkarpackiego tłumaczy, że to metoda przezskórna, podczas której pod kontrolą obrazowania tomografii komputerowej do guza wprowadzona jest kriosonda. 

- Przez nią przepływa gaz, który powoduje szybkie ochłodzenie i zamrożenie otaczającej tkanki, aby zapewnić całkowite jej zniszczenie - mówi dr Dariusz Sobieraj.

Podkreśla, że jest to atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnego leczenia chirurgicznego, ponieważ jest minimalnie inwazyjna. Jednak nie wszyscy pacjenci mogą przejść tę terapię.

- Zarezerwowana jest dla pacjentów starszych, po zawałach, po udarach, z nadwagą, z nadciśnieniem i dla małych guzków - tłumaczy dr Dariusz Sobieraj.

W krośnieńskim szpitalu już po raz drugi wykonano zabieg tą metodą. Pierwszy, podczas X Podkarpackich Warsztatów Endoskopowych, przeprowadził dr hab. Maciej Guziński.

Dzięki postępowi w nowoczesnym obrazowaniu, małoinwazyjne procedury ablacyjne zyskały na popularności i są coraz częściej stosowane w leczeniu onkologicznym, dlatego krośnieńscy urolodzy planują wprowadzić krioablację guzów nerki do technik zabiegowych stosowanych rutynowo w oddziale.

Pomocny w tym będzie nowy tomograf, który krośnieńska lecznica kupi dzięki wsparciu finansowemu z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Dr Dariusz Sobieraj tłumaczy, że urządzenie będzie wykorzystywane do minimalnie inwazyjnych zabiegów z zakresu onkologii.

Kierownik Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej zaznacza, że być może w przyszłości tego typu zabiegi będą prowadzone w przypadku guzów klatki piersiowej, trzustki, czy wątroby


Autor: Szpital Krosno

Autor: Szpital Krosno

Autor: Szpital Krosno

Autor: Szpital Krosno

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ