Granice pod ścisłym nadzorem
Z uwagi na realne zagrożenie rozprzestrzenienia się pryszczycy, choroby zakaźnej parzystokopytnych zwierząt gospodarskich, wdrożono szeroko zakrojone środki zapobiegawcze, zwłaszcza na Podkarpaciu – regionie graniczącym bezpośrednio z objętymi problemem państwami.
Od początku roku trwają całodobowe kontrole graniczne w Barwinku, Ożennej i Radoszycach. Inspekcja Weterynaryjna aktywnie kieruje pojazdy do dezynfekcji oraz prowadzi wzmożony nadzór nad obrotem zwierzętami i produktami odzwierzęcymi pochodzącymi z Węgier i Słowacji – szczególnie mięsem, mlekiem oraz ich przetworami niepoddanymi obróbce termicznej.
Gotowość służb i współpraca międzyinstytucjonalna
Od 10 stycznia 2025 roku obowiązuje podwyższony stan gotowości Inspekcji Weterynaryjnej, co oznacza m.in. uzupełnienie zapasów sprzętu i środków dezynfekcyjnych oraz uruchomienie Centralnego Magazynu Epizootycznego w Przeworsku.
Do tej pory przeprowadzono 117 szkoleń i kampanii informacyjnych skierowanych do rolników, by zwiększyć ich świadomość i przygotowanie. Działania prowadzone są we współpracy z instytucjami rolniczymi, takimi jak Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, ARiMR, Izba Rolnicza czy Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego.
Regularnie zbiera się także Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego, w którym uczestniczą wszystkie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Przedstawiciele regionu biorą również udział w spotkaniach zespołów kryzysowych prowadzonych bezpośrednio przez Ministra Rolnictwa.
Uczestnicy spotkania
W spotkaniu oprócz ministra Siekierskiego i Jakuba Kubackiego udział wzięli:
- Adam Dziedzic, Poseł na Sejm RP
- Tomasz Lorenc, II Wicewojewoda Podkarpacki
- Mirosław Welz, Podkarpacki Lekarz Weterynarii
- Tomasz Zybiński, Komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej
- Tomasz Baran, Komendant Wojewódzki PSP
- Małgorzata Fąfara, I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie
- Krzysztof Basak, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej
- Tadeusz Mik, Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego
- Józef Gdański, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego
- Krzysztof Kosiński, Dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa
Odpowiedzialność i prewencja
Jak podkreślili uczestnicy spotkania, skoordynowane działania służb i administracji są kluczowe, by zapobiec wprowadzeniu pryszczycy na teren Polski. Współpraca międzynarodowa oraz lokalne działania edukacyjne i kontrolne mają stworzyć tarczę ochronną dla polskiego rolnictwa, hodowli i bezpieczeństwa żywnościowego.