Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 16 kwietnia 2025 08:36
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

18 zespołów z Polski i Słowacji wzięło udział w XVII Regionalnych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy

10 kwietnia 2025 roku w Krośnie odbyły się XVII Regionalne Mistrzostwa Pierwszej Pomocy dla uczniów szkół podstawowych. Zawody, jak co roku, zorganizowano na terenie Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych – popularnej „Naftówki”. Po raz trzeci z rzędu bezkonkurencyjni okazali się młodzi ratownicy ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Krośnie.
18 zespołów z Polski i Słowacji wzięło udział w XVII Regionalnych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy

Autor: Maciej Pitrus

W mistrzostwach udział wzięło 18 zespołów z naszego regionu, w tym 2 zespoły ze Słowacji.

Celem mistrzostw jest promowanie zasad udzielania pierwszej  pomocy wśród       uczniów szkół podstawowych  poprzez m.in. pogłębianie wiedzy na temat współczesnych zagrożeń życia i zdrowia oraz sposobów udzielania pomocy poszkodowanym, kształtowanie umiejętności właściwego postępowania w wypadkach drogowych, poznanie charakteru pracy instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

- W tym roku uczniowie szkół podstawowych zmierzyli się tradycyjnie z testem z pierwszej pomocy, następnie udzielali pomocy w trzech pozorowanych ogniskach urazowych. W pierwszym  prowadzili najważniejszą czynność ratowniczą, tj. resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomach niemowlaka, dziecka i osoby dorosłej według ostatnich wytycznych Europejskiej i Polskiej Rady Resuscytacji z 2021 roku. W drugim udzielali pomocy poszkodowanym w wypadku drogowym, tj. potrąconej przez auto dziewczynie na hulajnodze/złamanie otwarte kości goleniowej, rana czoła/ i kierowcy, ciężarnej kobiecie, która po zdarzeniu straciła przytomność. Na trzecim stanowisku tj. na boisku sportowym podczas meczu w koszykówkę doszło do bójki nietrzeźwych kibiców. Skutek bójki to wbity nóż w przedramię, masywny krwotok z nosa i zakrztuszenie  - mówi Zbigniew Moskal, organizator mistrzostw i dodaje, że z roku na rok poziom umiejętności ratowniczych wyraźnie poprawia się wśród uczniów szkół podstawowych. We wszystkich pozorowanych ogniskach urazowych uczniowie prezentowali bardzo wysoki, wyrównany poziom umiejętności ratowniczych o czym świadczą minimalne różnice punktowe.

Główne trofeum - Puchar Przechodni Prezydenta Miasta Krosna zdobył trzeci  raz z rzędu zespół ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Krośnie!

Klasyfikacja zespołowa/pierwsza dziesiątka/: 

  1. Szkoła Podstawowa nr 4 w Krośnie – 134 pkt. /Natalia Jurczyk, Maja Lorenc, Nela Zajdel/, lepszym wynikiem w resuscytacji wygrali z SP Trześniów.
  2. Szkoła Podstawowa w Trześniowie – 134 pkt./Judyta Płonka, Ewa Ziemiańska, Julia Kołodziejczyk/
  3. Szkoła Podstawowa w Klimkówce – 133 pkt./Zofia Wojtuń, Julia Ziemiańska, Miłosz Rygiel/
  4. Szkoła Podstawowa w Korczynie – 129 pkt.
  5. Szkoła Podstawowa w Chorkówce – 124,5 pkt.
  6. Szkoła Podstawowa w Besku – 122,5 pkt.
  7. Szkoła Podstawowa w Lubatówce – 121,5 pkt
  8. Szkoła Podstawowa w Lubatowej – 119 pkt
  9. Szkoła Podstawowa w Jaśliskach – 118,5 pkt.
  10. Szkoła Podstawowa we Frysztaku – 116,5 pkt.

Klasyfikacja indywidualna - test z pierwszej pomocy/pierwsza dziesiątka/:[

  1. Natalia Jurczyk /SP nr 4 Krosno/
  2. Maja Lorenc /SP nr 4 Krosno/
  3. Nela Zajdel /SP nr 4 Krosno/
  4. Ewa Ziemiańska /SP Trześniów/
  5. Julia Kołodziejczyk /SP Trześniów/
  6. Miłosz Rygiel /SP Klimkówka/
  7. Anna Duran /SP nr 15 Krosno/
  8. Milena Prajzner /SP Korczyna/
  9. Gabriela Liszka /SP nr 10 Krosno/
  10. Judyta Płonka /SP Trześniów/

Puchary i nagrody rzeczowe dla najlepszych zespołów ufundowali: Prezydent Miasta Krosna za pierwsze  miejsce, Komendant Miejski PSP w Krośnie za drugie miejsce, Dyrektor Naftówki za trzecie miejsce oraz dla zespołów ze Słowacji. 

Pucharami i dyplomami uhonorowano także najlepsze zespoły w ogniskach urazowych:

  1. Szkoła Podstawowa nr 4 w Krośnie – ognisko „Resuscytacja krążeniowo-oddechowa”, puchar Joanny Bukowczyk, Dyrektora SPPR w Krośnie,
  2. Szkoła Podstawowa w Klimkówce – ognisko „Boisko sportowe”, puchar Joanny Kubit, Dyrektora ZSNG w Krośnie,
  3. Szkoła Podstawowa w Trześniowie – ognisko „Wypadek komunikacyjny”, puchar Stanisława Radzika, Prezesa Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego.
  4. Szkoła Podstawowa nr 4 w Krośnie – „Test-wiedza”, puchar Romualdy Wojnar, Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Krośnie.

Wysoki poziom wiedzy i umiejętności ratowniczych wykazali również młodzi ratownicy ze Słowacji, którzy uplasowali się na wysokiej pozycji, jednak nie byli klasyfikowani z naszymi uczniami. 

Dodatkowo podczas  mistrzostw uczestnicy mogli poznać na szkolnym parkingu sprzęt i charakter pracy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Jak zawsze była możliwość poznać wyposażenie karetki pogotowia ratunkowego (SPPR Krosno), wozów straży pożarnej (JRG Krosno, OSP KSRG Kobylany) i Straży Miejskiej. 

- Serdeczne podziękowania należą się pracownikom tych służb za coroczny udział w mistrzostwach, dzięki czemu uczestnicy zmagań ratowniczych, a także młodzież Naftówki i okolicznych szkół ma okazję  poznać ich ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa - dodaje Zbigniew Moskal.

Dla  zainteresowanych uczestników prowadzone były też warsztaty z udzielania pomocy. Uczestnicy mistrzostw mieli okazję przejść szkolenie z pierwszej pomocy, które prowadzili uczniowie klas ratowniczych  oraz kwalifikowanej pomocy w wykonaniu studentów Ratownictwa Medycznego i Pielęgniarstwa PANS Krosno. Jedno z ognisk urazowych - wypadek drogowy sędziowali studenci PANS z Michałem Wojnarem nauczycielem PANS. 

W uroczystym zakończeniu mistrzostw udział wzięli: Monika Zajdel z Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie, Romualda Wojnar, V-ce ds. Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie oraz Małgorzata Tajak, Kierownik Działu Gromadzenia Zbiorów, Janusz Litwin, Z-ca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie, Stanisław Radzik, Prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego oraz Marian Baran, Sekretarz Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego, Dominika Lisowska-Owad i Sebastian Wacławik – funkcjonariusze Straży Miejskiej w Krośnie, V-ce Dyrektor Naftówki Piotr Chmiel i Zbigniew Moskal, główny organizator mistrzostw.

Sponsorami pucharów, dyplomów, nagród rzeczowych byli: Urząd Miasta Krosna,  Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krośnie, Samodzielne Publiczne Pogotowie Ratunkowe w Krośnie, Komendant Państwowej Staży Pożarnej w Krośnie, Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego oraz gospodarz – krośnieńska Naftówka.

Patronat medialny nad konkursem objął: portal ratowniczy Krosno112.pl

Zdjęcia: Maciej Pitrus



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ