Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 16 kwietnia 2025 08:58
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Upadłość firmy - jakie opcje mają przedsiębiorcy, którzy nie chcą ogłaszać bankructwa?

Upadłość firmy - jakie opcje mają przedsiębiorcy, którzy nie chcą ogłaszać bankructwa?

Upadłość firmy to ostateczne rozwiązanie, od którego nie ma odwrotu. Nic więc dziwnego, że większość przedsiębiorców wolałaby go uniknąć. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że mają taką możliwość, jednak muszą działać zdecydowanie i szybko. Sprawdź, co zrobić, aby uchronić firmę przed upadłością.

Kiedy trzeba ogłosić upadłość firmy?

Upadłość firmy wiąże się z definitywnym zakończeniem prowadzenia działalności gospodarczej. Po zakończeniu postępowania tracisz status przedsiębiorcy, nie masz też obowiązku regulować długów wobec kontrahentów. Jest to scenariusz, którego większość przedsiębiorców wolałaby uniknąć. Czasami jednak nie jest to możliwe. Upadłość firmy trzeba ogłosić, jeśli jesteś niewypłacalny i:

  • nie planujesz kontynuowania działalności,
  • w procesie restrukturyzacji wierzyciele mogliby zostać pokrzywdzeni,
  • nie spełniasz wymogów prawnych do przeprowadzenia restrukturyzacji.

Więcej o tym, czym jest upadłość firmy i kiedy ją ogłosić, znajdziesz na https://jablonski-restrukturyzacja.pl/upadlosc-firmy. Pamiętaj jednak, że jest to rozwiązanie ostateczne. Masz do dyspozycji szereg innych narzędzi, które mogą uchronić Cię przed bankructwem.

Czym jest restrukturyzacja firmy?

Restrukturyzacja firmy to proces, który pozwala zaspokoić wierzycieli w jak największym stopniu, a także rozpocząć nowy etap w życiu przedsiębiorstwa. Stanowi ona alternatywę dla upadłości w tym sensie, że umożliwia dalsze prowadzenie działalności gospodarczej. Istnieje niewiele przeciwwskazań do przeprowadzenia restrukturyzacji, a jeśli tylko w danym przypadku ich nie ma, warto podjąć odpowiednie działania.

Warto mieć świadomość, że restrukturyzacja jest dla firmy trudnym procesem. Wymaga przestawienia działalności na nieco inny tryb działalności. Priorytetem staje się zaspokojeni wierzycieli i wprowadzenie zmian zwłaszcza w tych czynnościach, które doprowadziły do niewypłacalności.

Jak przeprowadzić restrukturyzację firmy?

Przedsiębiorca właściwie nie jest w stanie samodzielnie przeprowadzić restrukturyzacji. Jest to niezwykle złożony proces, który wymaga interdyscyplinarnego podejścia. Potrzebna jest wiedza z zakresu prawa i finansów, a także doświadczenie w tym zakresie. Z pomocą przychodzi kancelaria restrukturyzacyjna, której oferta jest dostępna na https://jablonski-restrukturyzacja.pl/. Współpraca z ekspertem to krok do zrozumienia istoty restrukturyzacji i terminowego jej zakończenia.

Jak nie doprowadzić do upadłości firmy?

Niektórzy eksperci uważają, że na upadłość firmy pracujemy miesiącami, a nawet latami. W międzyczasie pojawiają się pewne czerwone flagi, które powinny dać do myślenia. Mowa m.in. o:

  • przejściowych problemach finansowych spowodowanych niedostosowaniem terminów płatności faktur,
  • mrożeniu kapitału w trudno zbywalnych aktywach,
  • realizowaniu kilku kosztownych inwestycji jednocześnie,
  • finansowaniu działalności wyłącznie długiem,
  • problemach z obsługą bieżących zobowiązań.

Przyczyn niestabilności finansowej warto poszukać wspólnie z analitykiem finansowym. Samodzielna ocena może być nieobiektywna, a dodatkowo najczęściej nie bazuje na solidnych danych. Niestety, lekceważenie problemów związanych z utrzymaniem płynności finansowej może dużo kosztować. Nie czekaj, aż będzie za późno - działaj od razu! Dzięki temu nie tylko nie doprowadzisz do upadłości, ale też zyskasz realną kontrolę nad swoją firmą. Pomogą Ci w tym specjaliści z zakresu finansów i restrukturyzacji przedsiębiorstw.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ