Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 stycznia 2025 13:24
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Czujnik dymu zapewni bezpieczeństwo w przypadku pożaru

Aby zapewnić bezpieczeństwo przeciwpożarowe domu, mieszkania czy firmy, warto zainstalować czujniki dymu. Koszt nie jest duży, a zastosowane rozwiązanie może skutecznie uchronić przed utratą życia, zdrowia czy majątku.
zdjęcie ilustracyjne

W każdym domu czy innym miejscu może dojść do nieprzewidzianych sytuacji np. awarii urządzenia elektrycznego, pralki, sterownika, a nawet oświetlenia, zapalenie się sadzy w kominie. Czasem jedyną możliwością szybkiego rozpoznania zagrożenia są detektory dymu, tzw. czujki, które mogą powiadomić użytkownika o zaistniałym zjawisku pożarowym na tyle wcześnie, aby uchronić się przed skutkami ognia i dymu.

Najtańszym i najprostszym sposobem zabezpieczenia obiektu są autonomiczne detektory dymu. Takie czujki zasilane są bateriami lub sieciowo i mają wbudowany sygnalizator. Wadą autonomiczynych detektorów jest brak możliwości powiadamiania zdalnego na odległość w przypadku, gdy np. nie ma nikogo w domu. Takie urządzenie powiadomi obecnych o tym że należy podjąć działania gaśnicze lub ewakuację. Detektor jest bardzo czuły i powiadomi nas o wiele szybciej niż sami będziemy mogli wyczuć dym naszymi zmysłami.

Bardziej kosztownym, ale kompleksowo zapewniającym bezpieczeństwo, jest system alarmowy zawierający detektory dymu. System można oprzeć na małych centralach konwencjonalnych lub adresowalnych i skonfigurować go do przekazywania informacji o zaistniałym zdarzeniu na przykład na zewnątrz budynku oraz z informacją na telefon komórkowy użytkowników.


Czujki dymu odpowiedzialne są za wykrywanie zjawisk i czynników towarzyszących pożarom. Rozpoznają produkty spalania w postaci dymu oraz ciepła, promieniowanie i gazy pożarowe. Jeżeli do jej wnętrza wniknie dym, natychmiast uruchomi się głośny alarm dźwiękowy i zacznie migać czerwona dioda. Urządzenie, mimo że nie zapobiegnie powstaniu pożaru, skutecznie zaalarmuje domowników o powstałym pożarze. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w porze nocnej, kiedy to podczas snu nie jesteśmy w stanie wyczuć dymu.


Wśród wielu dostępnych na rynku urządzeń tego typu nie należy się kierować niską ceną lecz zwrócić uwagę, czy detektor dymu spełnia normę EN 14604:2005 lub PN-EN 14604:2006 „Autonomiczne czujki dymu” - takich oznaczeń nalerzy szukać na urządzeniu. Urządzenie musi posiadać zapis zgodności z powyższą normą. Zgodność jest wydawana przez certyfikowane jednostki badawcze, po przeprowadzeniu szeregu badań i oceny procesu technologicznego produkcji. Spełnienie tej normy ma zapewniać, że detektor będzie działać prawidłowo, oraz że został wykonany z zapewnieniem właściwych standardów  procesu technologicznego.

red., KM PSP Krosno



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ