Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 03:38
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dzień z Prawami Człowieka na Uniwersytecie Rzeszowskim

Rzeszowska grupa lokalna stowarzyszenia Amnesty International zaprasza 23 marca na otwarte warsztaty poświęcone tematyce mediów, migracji i mowy nienawiści w Sali Senackiej Uniwersytetu Rzeszowskiego na al.Rejtana 16C (budynek A1), które odbywać się będą od godz. 10 do 20.
Dzień z Prawami Człowieka na Uniwersytecie Rzeszowskim
fot. pixabay.com

Jedynym wymogiem do wzięcia udziału jest zgłoszenie chęci udziału poprzez formularz dostępny na: https://airzeszow.typeform.com/to/g3yKoJ

W skład warsztatów wchodzą następujące moduły:

1) Warsztaty - Migracje

Moduł poświęcony jest zagadnieniu społeczno-politycznego kontekstu współczesnych migracji.
Zastanowimy się, czym są, jakie mają dla nas znaczenie. Poznamy podstawowe terminy związane ze współczesnymi migracjami, dowiemy się jakie są przyczyny i konsekwencje ruchów migracyjnych, zarówno dla osób migrujących, jak i dla społeczeństw przyjmujących. Ważnym elementem modułu będzie też przyjrzenie się kwestiom związanym z prawami człowieka dotyczącymi migracji.

Cele ogólne modułu:
1. Przekazanie podstawowej wiedzy i pojęć dotyczących migracji, w kontekście polskim i globalnym.
2. Refleksja nad naruszeniami praw człowieka w kontekście migracji i możliwymi rozwiązaniami.

2) Warsztaty - Mowa nienawiści

Celem warsztatu jest zachęcenie uczestników do przyjęcia postawy otwartości i tolerancji, a także podniesienie świadomości o przyczynach i konsekwencjach mowy nienawiści. Warsztat prowadzony jest metodą budującą zaangażowanie uczestników w proces nabywania wiedzy
w oparciu o ich osobiste doświadczeniach.

3) Warsztaty - Język w mediach

O języku, jego rozumieniu, funkcjach - w kontekście mediów. Warsztaty te mają dostarczyć narzędzi do krytycznej analizy dyskursu medialnego, w szczególności dotyczącego kryzysu azylowego i uzmysłowić perspektywę antydyskryminacyjną w poruszaniu tematów społecznych.

Cele ogólnego modułu:
1. Uświadamianie wagi języka
2. Krytyczna analiza medialnego dyskursu dot. kryzysu azylowego.

4) Warsztaty: Lego Logos

Nazwa ΛΕΓΩ-ΛΟΓΟΣ (czyt. LEGO-LOGOS) jest neologizmem wyprowadzonym z języka starogreckiego. Projekt Edukacji Filozoficznej ΛΕΓΩ-ΛΟΓΟΣTM adaptuje naturalne zdolności do zabawy człowieka

(tu tworzywami pozwalającymi na przestrzenną ekspresję) do nauczania filozofii i filozofowania sensu stricto. W wymiarze edukacyjnym głównym celem szkolnym metody Lego Logos jest rozwijanie naturalnych zdolności młodzieży oraz osób dorosłych do filozofowania, kreatywnego myślenia oraz zdolności lingwistycznych w zakresie posługiwania się językiem polskim i językami obcymi.
5) Warsztaty: Edukacja Seksualna

Zajęcia mają formę warsztatową i dotyczą szeroko pojętej seksualności i dojrzewania. Na warsztatach poruszane są takie tematy jak: rozwój płciowy, dojrzewanie, orientacje seksualne, rodzicielstwo, choroby przenoszone drogą płciową ze szczególnym uwzględnieniem HIV/AIDS. Warsztaty mają charakter dyskusji, a nie suchego wykładu. Ich celem jest jednak przekazanie wiedzy zgodnej z obecnym stanem wiedzy. Warsztaty te poprowadzi Filip Jach, działający w Fundacji Spunk, zajmującej się nowoczesną edukacją. Link do strony Fundacji: http://www.spunk.rownasie.pl/fundacja/misja-i-wizja/

6) Projekcja „O tych, którzy płoną”

Produkcja przedstawia dramat jaki przeżywają imigranci zmierzający do bogatej Europy. Film wyławia z bezimiennej na co dzień masy imigrantów konkretne twarze, przywołuje szczątkowe historie ich tęsknoty za domem, rodziną, znajomym pejzażem. Podobne obrazy oglądaliśmy do tej pory tylko w hollywoodzkich superprodukcjach w stylu „Dystrykt 9”. Oglądając ten film nie sposób uciec od wrażenia, że tak właśnie może wyglądać koniec świata, który znamy. Produkcja nagradzana na festiwalu IDFA w Amsterdamie. Czas trwania 75 min. Po projekcji planowana jest dyskusja na temat „Jak Polska jest widziana z perspektywy migranta i uchodźcy”. Film wchodzi w skład cyklu „Człowiek w kinie” współtworzonym przez Akademię Dokumentalną wraz z Against Gravity.

Organizatorem wydarzenia jest rzeszowska grupa lokalna stowarzyszenia Amnesty International i uniwersyteckie radio „Feniks”. Patronat nad wydarzeniem objął Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego Sylwester Czopek.

Amnesty International w zakresie swoich działań zawiera edukację obywatelską i propagowanie kwestii związanych z prawami człowieka. AI podejmuje liczne akcje w skierowane do rządów państw w których łamane są podstawowe prawa człowieka. Organizacja skupia ponad 7 milionów członków w 150 krajach, a za swoją działalność otrzymała w 1977 r. Pokojową Nagrodę Nobla.

Pełen program wydarzenia dostępny pod adresem: https://drive.google.com/file/d/0B0mUH0qNO8yBUUwwbFNUQWxpS00/view

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/423323451340494/

red.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
  
Reklama