Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 stycznia 2025 07:36
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kobiety w służbach mundurowych

Pilotki w Straży Granicznej, funkcjonariuszki Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP, pirotechniczki w Biurze Ochrony Rządu, dowódcy jednostek ratowniczo-gaśniczych i zastępów Państwowej Straży Pożarnej - m.in. na takich stanowiskach służą kobiety w formacjach mundurowych , jest ich w sumie ponad 19 tys. Kobiety otwarcie przyznają, że mężczyźni na ogół są silniejsi fizycznie, ale one mogą jednak zniwelować tę różnicę, gdy mają pasję i determinację.

Autor: fot. kronocity.pl, msw

POLICJA

Najwięcej, bo aż 14 529 kobiet służy w policji. Policjantki stanową niemal 15% wszystkich funkcjonariuszy policji - oznacza to, że co siódmy funkcjonariusz policji w Polsce jest kobietą. Najwięcej kobiet-funkcjonariuszek służy w garnizonie stołecznym (1 775), śląskim (1 278) oraz poznańskim (1 236). Prawie połowa kobiet pracujących w policji ma 3-10-letni staż służby. Panie pracują w policji najczęściej w pionie prewencji (62%) i pionie kryminalnym (33%).

Inspektor Irena Doroszkiewicz jest Opolskim Komendantem Wojewódzkim Policji. Dwie policjantki pełnią funkcje zastępców komendantów wojewódzkich policji w Łodzi i w Gorzowie Wielkopolskim. Kierują też komendami policji m.in.: Komendą Rejonową Policji Warszawa V (Bielany, Żoliborz). Jedna kobieta-pilot służy w Zarządzie Lotnictwa Policji, a siedem funkcjonariuszek w Biurze Operacji Antyterrorystycznych KGP. W 2013 r. do służby w policji przyjęto 1 079 nowych funkcjonariuszek.

Natomiast w podkarpackiej Policji służy 522 policjantki. Kobieca część garnizonu to nie tylko umundurowane panie. To także 800 kobiet pracujących w korpusie służby cywilnej. Nie noszą one munduru, nie widać ich na ulicach, czy stadionach, ale ich praca jest równie ważna.

STRAŻ GRANICZNA

Obecnie w Straży Granicznej służbę pełni 3 356 kobiet (na ogólną liczbę 14 350 funkcjonariuszy). Stanowi to 23,4% wszystkich funkcjonariuszy tej formacji. Oznacza to, że niemal co czwarty pogranicznik w Polsce jest kobietą. Najwięcej kobiet wykonuje swoje obowiązki w Nadwiślańskim, Nadbużańskim, Podlaskim i w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej.

Dwie funkcjonariuszki Straży Granicznej pełnią służbę na stanowiskach zastępcy komendanta oddziału (w Nadodrzańskim Oddziale SG oraz w Warmińsko-Mazurskim Oddziale SG), a dziewięć kieruje placówkami SG. Panie w SG są również dowódcami jednostek pływających, pilotami, przewodnikami psów służbowych. Kobiety-funkcjonariuszki służą w Grupach Interwencji Specjalnych Straży Granicznej, które m.in. podejmują interwencje wobec podróżnych, którzy zagrażają bezpieczeństwu na terenie portów lotniczych i na pokładach samolotów.

Wiele funkcjonariuszek Straży Granicznej uprawia wyczynowo sport. Wśród polskich pograniczniczek jest m.in. mistrzyni Europy w karate kyokushin.


PAŃSTWOWA STRAŻ POŻARNA

W Państwowej Straży Pożarnej służy 1 228 funkcjonariuszek (na ogólną liczbę 30 000 strażaków). Ze wszystkich czterech służb podległych MSW, procentowy udział kobiet w straży pożarnej jest najmniejszy - funkcjonariuszki stanowią jedynie 4 proc. ogółu funkcjonariuszy PSP. Aż 372 kobiety pełniące służbę w PSP posiada stopień oficerski.

Zdecydowana większość kobiet, bo aż 1 019, pełni służbę w codziennym rozkładzie czasu służby (8 godzinnym). Najwięcej pań, bo 466, pracuje w pionie logistyki. Jedynie 209 kobiet-funkcjonariuszek Państwowej Straży Pożarnej jest zatrudniona w zmianowym rozkładzie czasu służby. Pełnienie służby w tym systemie wiąże się m.in. z udziałem w akcjach ratowniczo-gaśniczych.

Z danych PSP wynika, że 67 funkcjonariuszek PSP bezpośrednio uczestniczy w działaniach ratowniczo - gaśniczych. Kobiety w PSP pełnią również służbę na stanowiskach kierowniczych - jedna funkcjonariuszka jest dowódcą jednostki ratowniczo-gaśniczej (w Bogatyni w woj. dolnośląskim), a dwanaście jest dowódcami zastępów. Największa grupa kobiet w PSP ma 11-15-letni staż służby.

W ubiegłym roku do Państwowej Straży Pożarnej przyjęto 25 nowych funkcjonariuszek.

W Komendzie Miejskiej PSP Krosno pracuje 6 kobiet:
- 2 kobiety zatrudnione na etacie cywilnym w systemie dziennym,
- 4 kobiety z wykształceniem pożarniczym jako strażacy, z czego:
a) 2 w systemie dziennym (w stopniu oficera i aspiranta),
b) 2 w systemie zmianowym, tj. w podziale bojowym - wyjeżdżające do zdarzeń (w korpusie podoficerów).


BIURO OCHRONY RZĄDU

W Biurze Ochrony Rządu pierwsze kobiety pojawiły się w latach 50-tych ubiegłego wieku i były im powierzane głównie zadania administracyjne. Natomiast pierwsze funkcjonariuszki w ochronie bezpośredniej pojawiły się w grupach ochronnych premier Hanny Suchockiej. Aktualnie kobiety stanowią 8,6% ogółu funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu.

Funkcjonariuszki pełnią obowiązki we wszystkich pionach struktury BOR. Kobiety uczestniczą m.in. w działaniach ochronnych jako pirotechnicy i oficerowie ochrony bezpośredniej, zabezpieczają również miejsca czasowego pobytu osób ochranianych i zapewniają ochronę obiektów oraz placówek dyplomatycznych poza granicami kraju. Wśród funkcjonariuszek BOR są również stewardessy. W ubiegłym roku 175 pań złożyło aplikację do służby w BOR.

Cała redakcja składa wszystkim Paniom
najserdeczniejsze życzenia zdrowia, szczęścia, bezchmurnych dni.
Dziękujemy, że jesteście i czynicie ten świat lepszym.


Marcin Mikosz, msw.gov.pl
fot. msw, krosnocity.pl



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ