Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 07:52
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wyjątkowa wystawa w Piwnicy PodCieniami. "Od ucznia do mistrza. Michał Mięsowicz - zegarmistrz"

Muzeum Rzemiosła w Krośnie ma swoją siedzibę w tak zwanym „domu z zegarem”, usytuowanym przy obecnej ul. Piłsudskiego 19, dawnej Krakowskiej. Nie każdy wie, że właśnie tam mieściła się Pierwsza Krajowa Fabryka Zegarów Wieżowych Michała Mięsowicza - dlatego dla muzealników to postać szczególnie bliska.
Wyjątkowa wystawa w Piwnicy PodCieniami. "Od ucznia do mistrza. Michał Mięsowicz - zegarmistrz"
fot. Muzeum Rzemiosła w Krośnie

25 marca mija 80. rocznica śmierci tego wybitnego zegarmistrza, obywatela Królewskiego Wolnego Miasta Krosna. Z tej racji dziesiąta – jubileuszowa - odsłona cyklu wystaw „Od ucznia do mistrza” zyskuje charakter specjalny i wyjątkowy, odbiegający od dotychczasowej formuły. Poprzednie prezentacje poświęcone były historii poszczególnych rzemiosł, związanych z dziejami Krosna. Tym razem rzemiosło zegarmistrzowskie służy jako tło, na którym muzealnicy chcą ukazać postać Michała Mięsowicza.

– W dziejach państw, miast, regionów co jakiś czas pojawiają się osoby nieprzeciętne, które w różnych aspektach życia często wyprzedzają swoją epokę, swoim zaangażowaniem i empatią oddziaływają na otoczenie. Wyróżnia ich niepospolity umysł, prekursorstwo, odkrywczość
a także wrażliwość i umiejętność postrzegania świata z myślą o potomnych. Do takiej elity z pewnością należy Michał Mięsowicz – opowiada Ewa Mańkowska, dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie – Dla nas muzealników – użytkowników domu Mięsowicza jest to szczególnie ważna wystawa, dlatego zapraszamy krośnian, by zechcieli odwiedzić Piwnicę PodCieniami i poznać Michała Mięsowicza – zegarmistrza, którego wrażliwość na sprawy społeczne sprawiła, że nigdy nie pozostał bierny wobec potrzeb mieszkańców Krosna – podsumowuje.

Na czas wystawy w Piwnicy PodCieniami zwiedzający odnajdą ducha dawnej fabryki zegarów wieżowych, obejrzą mechanizmy zegarowe, zegary i ich elementy, zajrzą do zaaranżowanego zakładu zegarmistrzowskiego. Mięsowicz jako znamienity krośnianin – chluba ówczesnego miasta – angażował się w jego życie jako cechmistrz, wiceburmistrz, radny. W związku z tym na wystawie dostępne będą dokumenty związane z tą częścią jego biografii. Mięsowicz to również głowa znamienitej familii: syn, brat, mąż, ojciec i dziadek zaangażowany w życie rodzinne – wystawa pełna będzie starych fotografii rodzinnych, doskonale oddających obraz ówczesnej epoki.

Chcąc dodatkowo upamiętnić postać Michała Mięsowicza i podkreślić rolę dawnej fabryki, Muzeum Rzemiosła postanowiło odtworzyć na podstawie archiwalnych fotografii zwieńczenie dawnej bramy prowadzącej do posesji. Jej elementy w dużej mierze zostały wykonane rzemieślniczym sposobem przez pracowników muzeum. Zaprojektowana, wykuta na przedwojennym kowadle i ręcznie malowana – niebawem będzie gotowa i pozostanie przed muzeum na stałe.

Otwarcie wystawy „Od ucznia do mistrza. Michał Mięsowicz – zegarmistrz” połączone z dorocznym Świętem Rzemieślników i symboliczną ceremonią przyjęcia uczniów do nauki rzemiosła, odbędzie się 15 marca o godzinie 18.00 w Piwnicy PodCieniami (Rynek 5). Wystawa będzie czynna od 16 marca do 24 czerwca 2018r. Bilety w cenie 5 zł (normalny) oraz 3 zł (ulgowy) dostępne są w Punkcie Informacji
Kulturalno-Turystycznej (powyżej Piwnicy PodCieniami).

red.



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ