Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 stycznia 2025 11:17
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Porady 112: Wybieramy czujnik czadu

W momencie, gdy wnioskujemy, że dla naszego bezpieczeństwa musimy kupić czujkę tlenku węgla, mamy problem cenowy i jakościowy. Nie sztuką jest kupić najtańszą czujkę, zwłaszcza gdy chodzi o nasze bezpieczeństwo.
fot. KG PSP

 „Twoja wiedza i dobra czujka w domu, tlenek węgla nic złego nie zrobi nikomu”

Problem jest poważny zwłaszcza, że na rynku pojawiło się wiele urządzeń, które niestety nie zawsze uchronią nas przed "cichym zabójcą".

1. Zakupiony detektor tlenku węgla powinien spełniać normę PN-EN 50291-1:2010 „Urządzenia elektryczne do wykrywania tlenku węgla w pomieszczeniach domowych”. Urządzenie, które kupujemy, musi posiadać zapis zgodności z w/w normą. Zgodność jest  wydawane przez certyfikowane jednostki badawcze, po przeprowadzeniu szczegółowych badań i oceny procesu technologicznego produkcji. Spełnienie takiej formy ma zapewnić, że czujka będzie działać prawidłowo i została wykonana z zapewnieniem właściwych standardów  procesu technologicznego.

2. Ostatnimi czasy część sprzedawców tego typu urządzeń, poniosła dodatkowe koszty celem pozyskania pozytywnej opinii technicznej Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowego Instytutu Badawczego, którą określa się skrótem „CNBOP-PIB OT-………. „(numer opinii). Jest ona dodatkowym argumentem przemawiający za jakością urządzenia.

3. Pod uwagę zakupu urządzenia należy wziąć oczywiście cenę takiego produktu, gdyż nie jest możliwym sprzedawać za niską kwotę urządzenia, które jest co najmniej „klasy średniej” i uzyskało zgodność z w/w normą. Wiadomo jest, że im urządzenie będzie nowocześniejsze, to będzie spełniało zakładane normy, będzie miało dłuższy czas działania, uzyskało dodatkowe opinie certyfikowanych ośrodków badawczych, to musi być droższe niż pozostałe na rynku. Jednakże nasze życie i zdrowie nie ma określonej ceny, dlatego niejednokrotnie trzeba zainwestować więcej.

4. Dla osób, które chcą bardziej być pewni działania takowego urządzenia, proponuje się kupowanie takich czujek, które mają wyświetlacz. Będzie na nim monitorowany aktualny stan powietrza. Pozwoli nam to na bieżącą ocenę sytuacji, czy w naszym pomieszczeniu wytwarza się tlenek węgla, nawet w niskich wartościach – co powinno być dla nas poważnym sygnałem ostrzegawczym.

5. Sugeruje się  korzystać z doświadczeń osób, które już mają i używają takie urządzenia. Przed zakupem należy rozpoznać temat urządzeń wśród sąsiadów, znajomych i rodziny.

6. Pamiętajmy, że nie wystarczy oznaczenie CE, które mówi, że produkt został dopuszczony do obrotu na terenie krajów Unii Europejskiej.

Przypominamy w których miejscach może tworzyć się czad:

KM PSP Krosno / red.



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ