27.05.2018 r. ok. godziny 9.20 patrol policji, skierowany na skrzyżowanie ul. Podkarpackiej z ul. Grodzką i Wyszyńskiego, stwierdził mocno drażniący zapach pochodzący od substancji rozlanej na pasie ruchu przed przejściem dla pieszych. Policjanci dokonali zamknięcia części tej drogi i przekazali informacje o zagrożeniu. Przybyli na miejsce strażacy, zgodnie z obowiązującymi procedurami wygrodzili strefę w promieniu co najmniej 50 m i w uzgodnieniu z policją zamknęli ruch na całym skrzyżowaniu.
Strażacy ubrani w ubrania chemiczne i aparaty ochrony dróg oddechowych podjęli próbę identyfikacji rozlanej substancji z wykorzystaniem dostępnych urządzeń. Wstępnie udało się tylko rozpoznać, iż jest to substancja mocno zasadowa. W oczekiwaniu na przyjazd Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno - Ekologicznej z Komendy Powiatowej PSP z Leżajska, policja zorganizowała objazdy.
Przybyli na miejsce zdarzenia strażacy z SGRChem-Eko, po wykonaniu niezbędnych czynności, przystąpili do neutralizacji zanieczyszczenia. Po zakończonych czynnościach zostali przedysponowani do podobnego zdarzenia w Ropczycach. Jak sie okazało, rozlaną substancją był formaldehyd, który z nieszczelnego zbiornika wydostał się z pojazdu ciężarowego i na prawie 4 godziny spowodował utrudnienia w przejeździe tą drogą przez Krosno.
bryg. Mariusz Kozak
Formaldehyd (aldehyd mrówkowy) - w warunkach normalnych aldehyd mrówkowy jest gazem o charakterystycznej, duszącej woni i jest silną trucizną. Jego temperatura topnienia wynosi −92 °C, a temperatura wrzenia −19,1 °C. Dobrze rozpuszcza się w wodzie, do stężenia około 40% (wagowo). W handlu najczęściej spotyka się 35–40% roztwór formaldehydu w wodzie, zwany formaliną. Stosowany do wyrobu żywic syntetycznych, włókien chemicznych, barwników i jako środek odkażający. Jest stosowany również jako konserwant. Jego numer jako dodatku do żywności to E240.