Według źródeł historycznych przyjmuje się oficjalnie, że Ochotnicza Straż Pożarna w Rymanowie powstała w 1881 roku. Założycielem jednostki był ówczesny właściciel Rymanowa, hrabia Stanisław Antoni Potocki. Niestety nie dane mu było długo kierować rymanowską strażą. W trzy lata po powstaniu tj. w styczniu 1884 roku, rymanowscy strażacy wzięli udział w pogrzebie swego założyciela, który odbył się w Krakowie.
Na początku dziewiętnastego stulecia Rymanowska straż była już jednostką zorganizowana, i posiadała na swoim wyposażeniu sprzęt przeciwpożarowy, w tym sikawkę. Organizacja ta istniała i rozwijała się. Utrzymanie straży pożarnej w tym okresie tylko w niewielkiej części obciążało budżet gminy, ponieważ większość wydatków z tym związanych brali na siebie sami mieszkańcy. Przy rymanowskiej straży istniało amatorskie kółko artystyczne, które znaczną część dochodu uzyskanego z organizowanych przedstawień przeznaczało na potrzeby strażaków.
W latach 1914-1918 z uwagi na działania wojenne, działalność OSP nieco zmalała, lecz po odzyskaniu niepodległości przez Polskę nastąpiło ponowne jej ożywienie. Okres międzywojenny charakteryzował się dużym wzrostem aktywności życia społeczno - gospodarczego i kulturalnego miasta. Prężnie rozwijała się oświata, dobrze pracowało przy OSP wspomniane już Kółko Amatorskie. Organizowano wiele imprez i uroczystości narodowych, rosły szeregi strażaków i majątek tej organizacji. OSP współpracowało także z Towarzystwem Gimnastycznym „SOKÓŁ".
W 1928 roku władze miejskie przy pomocy strażaków wykonały fundamenty pod przyszłą strażnicę. W roku 1930 roku, podjęto uchwałę dotyczącą ufundowania dla jednostki sztandaru. Niebawem w 1931 roku nastąpiło rozwinięcie sztandaru dla Ochotniczej Straży Pożarnejw Rymanowie. Odbyło się to w 50 rocznicę jej powstania jako uhonorowanie pracy dwóch pokoleń strażackich. Z uwagi na brak źródeł niewiele można powiedzieć o działalności jednostki w latach 1932-1939. Wiemy jedynie, że w 1936 roku OSP Rymanów weszło w posiadanie motorowej sikawki strażackiej.
W okresie okupacji na ogromne uznanie zasługuje pełna poświęcenia postawa druha Michała Lorenca, który z narażeniem życia własnego i swojej rodziny przechował sztandar organizacji.
Po wyzwoleniu Polski w 1945 roku spod okupacji niemieckiej nastąpiła zmiana w składzie osobowym jednostki OSP. Starsi strażacy odeszli na zasłużony odpoczynek, a ich miejsce zajęli w większości ludzie młodzi. Według stanu na 1957 rok OSP w Rymanowie posiadała samochód STAR 20, motopompę M-800 raz inny sprzęt pożarniczy.
W latach sześćdziesiątych jednostka otrzymała samochody bojowe, a to: w 1964 roku samochód marki Bedford, którego zastąpił w roku 1968 samochód STAR 26.
W 1972 roku rozpoczęto ze środków gminnych budowę nowej strażnicy, którą ukończono w 1976 roku. W 1981 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Rymanowie obchodziła 100-lecie swego istnienia. Z tej też okazji Zarząd Główny ZOSP w Warszawie przyznał jednostce najwyższe odznaczenie - Złoty Znak Związku. W latach osiemdziesiątych jednostka wzbogaciła się w swym wyposażeniu o drugi samochód gaśniczy GCBA marki Jelcz 315.
Od 14 kwietnia 1995 roku OSP Rymanów decyzją Komendanta Głównego PSP została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego. Była jedną z 23 jednostek w województwie, które w 1995 roku znalazły się w systemie.
W 2001 roku OSP w Rymanowie uroczyście obchodziła 120-lecie istnienia i poświęcenia okolicznościowej tablicy pamiątkowej. W trakcie uroczystości prezes Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP w Rzeszowie Janusz Konieczny udekorował jednostkę Medalem Bolesława Chomicza.Przez ostatnie dziesięciolecie jednostka prężnie rozwijała się dzięki zaangażowaniu Prezesa zarządu Jana Penara i Naczelnika OSP Mariana Potasiewicza. W jej szeregi dołączyło wielu nowych członków a bazę sprzętową rozwinęła pozyskując różnego rodzaju sprzęt specjalistyczny pozwalający samodzielnie prowadzić działania ratowniczo - gaśnicze.
Członkowie jednostki ciągle podnoszą swe kwalifikacje biorąc udział w szkoleniach i kursach. oraz aktywnie udzielają się w życiu społeczności lokalnej Miasta i Gminy Rymanów. Biorą udział w akcjach na jej terenie oraz poza gminą a nawet powiatu. W ostatnich latach jednostka wielokrotnie jest dysponowana do akcji ratowniczo gaśniczych, nie tylko pożarów ale również wypadków oraz innych miejscowych zagrożeń. Liczba wyjazdów z roku na rok jest większa Najważniejsze to: w 2004 pożar wieży kościelnej w Rymanowie, 2006 pożar tartaku we Wróbliku Szlacheckim, w 2010 roku walka z powodzią oraz usuwaniem jej skutków na terenie gmin Rymanów, Sędziszów Małopolski, Tarnobrzeg, Gorzyce, Sandomierz. W roku 2011 pożar lasu na granicy Polsko – Słowackiej na Jasielu.
W roku 2008 jednostka OSP Rymanów powołała JOT Jednostkę Operacyjno – Techniczną kat II.Od roku 2011 Prezesem jednostki OSP Rymanów jest Łukasz Buczek, Naczelnikiem Grzegorz Zawada, Vice Prezesi: Janusz Koniczny i Jan Kilar, Skarbnikiem Artur Penar, Sekretarzem Michał Staniszewski, Gospodarzem remizy Piotr Maśnik.
W roku 2011 jednostka obchodziła jubileusz 130 – lecia powstania jednostki na tą piękną uroczystość przybyli znakomici goście m.in.: Wicepremier, minister gospodarki, prezes ZG ZOSP RP Waldemar Pawlak, Poseł do Parlamentu Europejskiego Elżbieta Łukacijewska, Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP w Rzeszowie nadbrygadier Zbigniew Szablewski, wiceminister gospodarki, poseł na Sejm RP Mieczysław Kasprzak, wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Anna Kowalska, członek ZG ZOSP RP Franciszek Augustyn, członek Prezydium ZOW ZOSP RP w Rzeszowie Tadeusz Sieniawski, prezesi ZOP ZOSP RP w Krośnie - Jan Kilar, w Dębicy – Krzysztof Moskal, Starosta Powiatu Krośnieńskiego Jan Juszczak oraz inni zaproszeni goście.
Dzięki staraniom zarządu jednostka w roku 2012 zakupiła fabrycznie nowy lekki samochód ratowniczo - gaśniczy do ratownictwa drogowego wraz z wyposażeniem. Rok później bo w roku 2013 wymieniono dotychczasowy 30 letni samochód Jelcz 315(który został przekazany do jednostki OSP Kopytowa Gm. Chorkówka pow. krośnieński) na nowszy pozyskany nie odpłatnie z KM PSP w Krośnie również ciężki Jelcz 442 rok produkcji 1999.
Również w roku 2013 zakupiony został ciężki zestaw do ratownictwa drogowego marki Weber-Hydraulik, jest to jeden z najmocniejszych siłowo zestawów hydraulicznych w OSP na terenie powiatu krośnieńskiego oraz województwa Podkarpackiego. 29.09.2013 roku zorganizowano poświęcenie samochodów pożarniczych oraz sprzętu hydraulicznego.
Aktualnie OSP Rymanów jest jednostką typu S3 dysponuje trzema samochodami gaśniczymi:
- ciężki 5/24 Jelcz 442
- średni 2,5/16 Star 244
- lekki GLBM-Rt 0.7/0.65 Renault Master
Dodatkowo OSP Rymanów wyposażona jest w jednostką pływającą w postaci łodzi z silnikiem zaburtowym wraz z całym osprzętem, ciężki sprzęt do ratownictwa drogowego, pilarki do drewna, piły do stali i betonu, motopompy do wody zanieczyszczonej, motopompy do wody czystej, motopompa Tohatsu 16/8, agregaty prądotwórcze, wentylator oddymiający, sprzęt ochrony dróg oddechowych wraz z czujnikami bez ruchu, drabiny pożarnicze, zestawy do ratownictwa medycznego PSP R1, deski ortopedyczne, defibrylator AED, sprzęt łączności, sprzęt oświetleniowy, sprzęt do nurkowania, sanie lodowe, sprzęt pneumatyczny (poduszki) oraz wiele innego drobniejszego sprzętu.
Remiza to dwa boksy garażowe, świetlica (sprzęt komputerowy, Internet, telewizor, siłownia) zaplecze kuchenno-sanitarne, łazienka, warsztat i magazyn. Jednostka dysponuje również dwustanowiskowym garażem typu blaszak.
Na chwilę obecną jednostka liczy 38 członków czynnych i 2 honorowych. W skład JOT-u wchodzi 25 strażaków-ratowników. Jednostka już od kilku lat ma najwięcej wyjazdów z 96 jednostek w powiecie krośnieńskim. Wyjeżdżają nie tylko do pożarów ale również wypadków i innych większych i mniejszych miejscowych zagrożeń.
Strażacy OSP Rymanów uczestniczą w wielu szkoleniach aby podnosić swoje kwalifikacje oraz różnorodnych ćwiczeniach (inspekcje gotowości bojowej, wypadki masowe, ćwiczenia na wiatrakach). Strażacy podczas gminnych jak i powiatowych zawodach sportowo - pożarniczych w grupie A zajmują wysokie miejsca na podium. Członkowie jednostki wykazują się dużą inicjatywą i zaradnością w pozyskiwaniu środków od sponsorów i instytucji. Samodzielnie i we własnym zakresie przeprowadzili szereg prac gospodarczych dla podniesienia poziomu w funkcjonowaniu jednostki.
Adres:Ochotnicza Straż Pożarna w Rymanowieul. Grunwaldzka 1338-480 Rymanów
[email protected]
tel. 607 994 120https://www.facebook.com/osprymanow
OSP KSRG Rymanówfot. Jakub Jastrzębski, Maciej Drzyzga - Krosno112.pl