Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 listopada 2024 04:50
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

SZPITAL: Innowacje na oddziale Urologii

W ostatnim czasie Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła w Krośnie dołączył do ośrodków medycznych w których rutynowo wykonuje się duże zabiegi laparoskopowe z zakresu urologii. Oddział Urologii i Urologii Onkologicznej wykonuje przy wykorzystaniu tej innowacyjnej metody m.in. zabiegi radykalnego usunięcia nerki.
SZPITAL: Innowacje na oddziale Urologii
fot. Szpital Krosno

- Krośnieńska lecznica dąży do rutynowego wprowadzania nowoczesnych metod leczenia, zwłaszcza procedur minimalnie inwazyjnych dla pacjenta w dziedzinie m.in. urologii, chirurgii, laryngologii. Operacje z wykorzystaniem laparoskopu są odpowiedzią na oczekiwania pacjenta. Corocznie Szpital organizuje sympozja naukowe oraz warsztaty, dzięki którym specjaliści mają kontakt z innowacyjnymi procedurami leczenia. Nabyta wiedza podczas konwentów naukowych, przekłada się na codzienną praktykę lekarza, dlatego placówce zależy na udoskonaleniu przeprowadzanych zabiegów w oparciu o zakupiony sprzęt oraz najnowocześniejszy Blok Operacyjny na Podkarpaciu – mówi Piotr Jurczak – z-ca dyrektora ds. lecznictwa.

Laparoskopia jest zabiegiem diagnostycznym, jak i również operacyjnym wykonywanym na narządach jamy brzusznej przy użyciu specjalnej aparatury optycznej oraz miniaturowych narzędzi chirurgicznych wprowadzonych przez 3 – 4 niewielkie nacięcia w powłokach. Przebieg zabiegu obserwuje na ekranie monitora, dzięki czemu lekarz ma wielokrotne powiększenie operowanego pola.

Urolodzy podkreślają, że choć zabieg jest dla lekarzy trudny i wymagający, to z punktu widzenia pacjenta jest on dużo korzystniejszy.
- Zabiegi laparoskopowe mniej obciążają pacjenta, ponieważ każda pooperacyjna rana, niezależnie od jej wielkości, jest dla pacjenta wyzwaniem, wiąże się z cierpieniem – mówi dr n. med. Dariusz Sobieraj, kierownik Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej – Niosą za sobą również mniejszą utratę krwi, skrócony czas hospitalizacji, a także szybszy powrót do zdrowia.

W 2010 roku podczas II Podkarpackich Warsztatów Endoskopowych wykonano zabieg radykalnej prostatektomii laparoskopowej, przeprowadzony w krośnieńskim Szpitalu, był pierwszym tego typu na Podkarpaciu. Operacja została przeprowadzona przez prof. Piotra Chłostę. Od tego czasu krośnieńscy urolodzy uczestniczyli w licznych szkoleniach, analizowali doświadczenia najlepszych światowych ośrodków, które w transmisjach „on line” pokazywały szczegółowy przebieg operacji.

Obecnie w Oddziale Urologii i Urologii Onkologicznej wykonywane są zabiegi laparoskopowe m.in. żylaków powrózka nasiennego, niezstąpienia jądra, nefrektomii.

Ofertę poszerzono o operację usunięcia nerki z powodu nowotworu.
- Do przeprowadzenia operacji tą innowacyjną metodą kwalifikowani są pacjenci z guzami nerki we wczesnym etapie rozwoju oraz bez przerzutów węzłowych, zaś do operacji klasycznych osoby z wyższym stopniem zaawansowania choroby, czy także obciążeni kardiologicznie - dodaje dr Sobieraj.

red.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ