Olimpiady Szachowe odbywają się w cyklu dwuletnim od 1927 roku i biorą w nich udział narodowe federacje z calego świata, zrzeszone w Międzynarodowej Federacji Szachowej FIDE. Olimpiada Szachowa to największe przedsięwzięcie w szachach i jedno z największych wydarzeń sportowych na świecie w ogóle. W 2016 roku w Olimpiadzie wzięła rekordowa liczba 176 reprezentacji narodowych, w tym w turnieju Open wystartowało 166 drużyn, a w turnieju kobiecym 141. Tegoroczna edycja zapowiada się równie imponująco. W 2016 roku nasze reprezentantki odniosły historyczny sukces zdobywając srebrny medal olimpijski, a reprezentacja mężczyzn uplasowała się na wysokim siódmym miejscu.
W zgrupowaniu centralnym w Rymanowie-Zdroju wezmą udział najlepsi polscy szachiści i szachistki oraz trenerzy. Kadrę Kobiet tworzą Arcymistrzyni Monika Soćko, Arcymistrzyni Karina Szczepkowska, Arcymistrzyni Klaudia Kulon, Mistrzyni międzynarodowa Anna Warakomska, Mistrzyni FIDE Alicja Śliwicka. Każda z nich ma na koncie wiele międzynarodowych zwycięstw i wysoką pozycję w rankigu szachistów.
Nie przypadkowo zgrupowanie odbywa się w Rymanowie-Zdroju. Sanatorium "Stomil" jest mocno związane z szachami. W zeszłym roku zostały tam rozegrane Drużynowe Mistrzostwa Europy w Szachach do lat 18, a od kilku lat do uzdrowiska przyjeżdża reprezentacja Polski, by trenować i odpocząć przed trudnymi zmaganiami.
- Bardzo się cieszymy, że gościmy w naszym uzdrowisku szachistów - mówi Jan Materniak, wiceburmistrz Gminy Rymanów - Od kilku lat pracujemy na miano stolicy szachów. Warunki do trenowania i odbywania zawodów są u nas wspaniałe.
- Głównym elementem zgrupowania są szachy i trening na szachownicy z trenerem, ale będziemy również korzystać z basenu, z zabiegów, ponieważ siedzenie po 6 godzin dziennie przy szachownicy jest również męczące i dlatego musimy być przygotowane ficzynie do Olimpiady - mówi Arcymistrzyni Klaudia Kulon.
- Warunki w Rymanowie-Zdroju są bardzo dobre, dlatego chętnie przyjeżdżamy do tego miejca - mówi trener reprezentacja Marek Matlak.
- Jedziemy z nadziejami medalowymi - mówi Arcumistrzyni Monika Soćko - W Baku będzie trudno, ale dzięki odpowiedniemu przygotowaniu chcielibyśmy powtórzyć sukces sprzed dwóch lat, kiedy to wywalczyliśmy Wicemistrzostwo Olimpijskie.
red. fot. Marcin Mikosz