Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 08:56
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Porady 112: A Tobie należy się odszkodowanie?

Każdy miał w swoim życiu nieprzyjemne zdarzenia, które doprowadziły do uszkodzenia ciała, problemów ze zdrowiem, czy też zniszczenia cennych dla nas rzeczy. 
Porady 112: A Tobie należy się odszkodowanie?
fot. Krosno112.pl

W większości przypadków, jeśli był to wypadek, to posiadaliśmy sami, lub posiadał sprawca wypadku, stosowne ubezpieczenie, z którego zostały w jakimś stopniu zaspokojone nasze straty. Wielu pokrzywdzonych nie stara się jednak nawet dowiedzieć, jakiej wysokości odszkodowanie może uzyskać.

Są więc sytuacje, kiedy sprawca lub ubezpieczyciel nie są zainteresowani wyrównaniem naszych szkód w odpowiedniej wysokości. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest skierowanie sprawy na drogę sądową. Daje to możliwość uzyskania satysfakcjonującego nas odszkodowania. Nie trzeba ukrywać faktu, że w takiej sytuacji prawnicy reprezentujący stronę, która jest zobowiązana wypłacić nam odszkodowanie czy inne pochodne należności, zrobią wszystko, żeby ta wypłata była jak najniższa. Ubezpieczyciel przecież na każdym zaniżonym odszkodowaniu zarabia. Średnio sądy zasądzają w sprawach odszkodowawczych 3-4 razy więcej, niż ubezpieczyciel wypłacił dobrowolnie.

Kto może pomóc w uzyskaniu wysokiego odszkodowania?

Z tego powodu tak istotne jest zwrócenie się do wykwalifikowanego adwokata, który będzie świadczył pełny zakres usług przy dochodzeniu należnych odszkodowań z tytułu wypadków komunikacyjnych, zadośćuczynienia z tytułu uszkodzenia ciała, bądź spowodowania rozstroju zdrowia, czy śmierci osoby bliskiej. Pieniądze należą się również gdy dotknie nas zakażenie szpitalne, błąd w sztuce medycznej. Sprawa prowadzona przez doświadczonego adwokata może nam pomóc uzyskać odszkodowanie znacznie przewyższające wstępnie proponowane przez ubezpieczyciela w postępowaniu likwidacyjnym.

Na co musimy uważać?

Należy w tym miejscu uczulić ofiary wypadków, że przez pierwszy okres po zaistnieniu zdarzenia powodującego powstanie roszczenia pieniężnego, będą nagabywane przez różne firmy odszkodowawcze, które obiecują gigantyczne odszkodowania, ale już nie wspominają o równie gigantycznych prowizjach za ich działania. Często te koszty pojawiają się w tej samej wysokości i bez znaczenia jest wysokość faktycznie wywalczonego odszkodowania. Żeby uniknąć nierzetelnych firm, dużo pewniejszym sposobem uzyskania odszkodowania jest kontakt bezpośrednio z adwokatem. Firmy odszkodowawcze i tak muszą z usług adwokatów korzystać, gdyż tylko oni mogą występować przed sądem, więc są jedynie dodatkowym pośrednikiem między poszkodowanym a adwokatem. Stąd dodatkowa prowizja, którą klient musi zapłacić, a której może uniknąć jeśli pójdzie prosto do adwokata. Na marginesie należy dodać, że każdy adwokat jest ubezpieczony na znaczne kwoty. Firmy odszkodowawcze działają bez żadnej kontroli i bez ubezpieczenia, więc za ich błędy wszelkie koszty będzie ponosił jedynie klient.

Trzeba też zwrócić uwagę, że fakt wypłacenia części odszkodowania przez ubezpieczyciela nie zamyka poszkodowanemu drogi do dalszych roszczeń. Jest to o tyle istotne, że po każdym wypadku poszkodowany potrzebuje pieniędzy na natychmiastowe leczenie, rehabilitację, czy przystosowanie swojego otoczenia do nowego sposobu funkcjonowania. Wiąże się to ze znacznymi wydatkami. Dlatego też warto z taką sprawą szybko wybrać się do specjalisty, który oceni ile pieniędzy może należeć się poszkodowanemu. Doświadczeni adwokaci potrafią określić dość dokładnie kwoty, które zasądzi sąd w procesie z ubezpieczycielem. Potrafi też ocenić, jak długo potrwa sprawa sądowa. Ma to niebagatelne znaczenie, bo daje poszkodowanemu wiedzę, na co może liczyć i jakie kwoty będzie mógł przeznaczyć na leczenie i rehabilitację.

Zdrowie jest najważniejsze – rehabilitacja i inne świadczenia.

Należy pamiętać o rzeczy najważniejszej - o czasie, gdyż im szybciej rozpocznie się rehabilitacja, tym większe są szanse na powrót do zdrowia i możliwości sprzed wypadku. Każdy miesiąc opóźnienia rehabilitacji wiąże się ze spadkiem tych szans. Zdarza się, że właśnie z tego powodu ubezpieczyciel zaproponuje rehabilitację. Takie propozycje trafiają głównie do ofiar wypadków komunikacyjnych. Jest to bardzo korzystne dla poszkodowanego, bo nie traci czasu, tak ważnego dla powrotu do zdrowia i pełnej sprawności. Wyrażenie zgody na takie rozwiązanie nie przekreśla jednak prawa do stosownego zadośćuczynienia za ból i krzywdę czy późniejszej renty powypadkowej, o czym wiele osób nie wie.

Odszkodowanie powypadkowe, renta czy rehabilitacja nie są jedynymi należnymi świadczeniami. Wspomniane wyżej zadośćuczynienie za ból i krzywdę stanowi kolejny element związany z należnościami odszkodowawczymi. Mowa o cierpieniach psychicznych i fizycznych, np. cierpienia matki po stracie dziecka, męża, cierpienia związane z przechodzonymi operacjami i terapiami medycznymi. W zasadzie każda niedogodność czy ból, które wiązały się ze zdarzeniem mogą zostać uznane za wymagające zadośćuczynienia. W przypadku straty osoby bliskiej poszkodowany może liczyć ponadto na odszkodowanie związane z pogorszeniem sytuacji materialnej, np. gdy w wypadku zginął małżonek – jedyny żywiciel rodziny, czy dziecko, które pomagało rodzicom na starość.

Prócz odszkodowań powypadkowych, wielu osobom przysługują także odszkodowania z tytułu błędów medycznych, zakażeń szpitalnych, umów ubezpieczenia, niewłaściwego wykonania umów, urządzeń przesyłowych na działkach (sieci elektryczne, gazociągi, wodociągi), itp.

Adwokat czy firma odszkodowawcza? Odpowiedź jest jedna!

Patrząc na sytuację, w której może się znaleźć każdy z nas po wypadku, należy bardzo dobrze się zastanowić, w jaki sposób wykorzystać swoje prawa. Nie zapominajmy, że w kwestiach odszkodowań ciągle słyszymy o firmach odszkodowawczych. W powszechnym przekonaniu, to właśnie one zajmują się odszkodowaniami, jednak wynika to tylko z faktu, że nie podlegają one niczyjemu nadzorowi, często nie spełniają wysokich standardów merytorycznych i etycznych, ale mogą się reklamować w dowolny sposób. Adwokatów natomiast dotyczy całkowity zakaz reklamy.

Nie zaszkodzi odrobina ostrożności w podejmowaniu decyzji. Warto sprawdzić bardzo dokładnie treść podpisywanej umowy o dochodzenie roszczeń, jakie mamy prawa, jakie odszkodowanie i zadośćuczynienie może nam przysługiwać. Jest to o tyle istotne, że roszczenia wobec ubezpieczyciela również się przedawniają, co znaczy, że po upływie pewnego czasu nie będziemy mogli się o nie upomnieć. Ponadto należy sprawdzić, jakie koszty poniesiemy w trakcie dochodzenia naszych roszczeń w sądzie i zwrócić uwagę, że pomoc adwokata na pewno będzie dla nas korzystniejsza finansowo i merytorycznie. Decyzje dotyczące naszego zdrowia i finansów musimy podejmować z rozwagą.

Porad udziela adwokat Bartłomiej Grabias
www.grabias.biz



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ