Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 11:19
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Niech poezja mówi za nas… VI Krośnieński Turniej Jednego Wiersza

Tradycją stało się już, że w pierwszy dzień wiosny 21 marca, który jest również Światowym Dniem Poezji, młodzież prezentuje swoje wiersze w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej. Podobnie było w tym roku. W Czytelni Gł. KBP swoje wiersze czytali uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Krosna i powiatu krośnieńskiego – finaliści VI Krośnieńskiego Turnieju Jednego Wiersza. Konkurs honorowym patronatem objął Prezydent Miasta Krosna.
Niech poezja mówi za nas… VI Krośnieński Turniej Jednego Wiersza
fot. Krośnieńska Biblioteka Publiczna

Na konkurs wpłynęło 57 wierszy, spośród których jury wybrało 36 i autorzy tych utworów wzięli udział w konkursowych zmaganiach.

Uczestników Turnieju i gości powitała Dyrektor KBP Bogusława Bęben, a prezentacje oceniało jury w składzie: Łukasz Jarosz – poeta i muzyk, przew. jury; Anna Pelc – nauczyciel polonista oraz Małgorzata Jasiewicz – polonista, bibliotekarz.

W grupie wiekowej: uczniowie szkół podstawowych kl. VII-VIII i gimnazjów pierwsze miejsce zajęła Maja Winiarska, uczennica SP nr 3 w Krośnie, autorka wiersza „Wrony”. Drugą nagrodę otrzymała Aleksandra Bartuś z SP nr 15 w Krośnie za wiersz „Moda”. Trzecią – Daria Deryniowska z SP im. Jana Pawła II w Lubatowej za wiersz „Droga Miłości”. Jury przyznało również dwa wyróżnienia: dla Katarzyny Dubis z SP w Jedliczu (wiersz „…po prostu kochana”) i Kamili Dudzik z SP w Lubatowej (wiersz „Życie”).
W kategorii: uczniowie szkół ponadgimnazjalnych pierwszą nagrodę przyznano Zofii Przyprawie – uczennicy I LO w Krośnie za wiersz „8 czerwca 1956”. Drugie miejsce zajęła Anna Szczurek z I LO w Krośnie, autorka wiersza „Pytanie retoryczne”, natomiast trzecią – Katarzyna Kłosowicz z ZSP nr 1 w Krośnie za wiersz „Zamknięcie”.
Poza tym wyróżniono Lenę Czekańską z II LO im. Konstytucji 3 Maja w Krośnie (wiersz „Człowiek jak drzewo”) i Miłosza Tomkowicza z Liceum Plastycznego im. T. Brzozowskiego w Krośnie (wiersz „Bon Appetit!”).
Tradycją Turnieju stało się też, że w trakcie finałowej imprezy prezentowana jest twórczość współczesnego poety. W tym roku zaproszenie do konkursu przyjął Łukasz Jarosz. Jak mówił jego „przygoda z wyrażaniem siebie zaczęła się od muzyki, a później dopiero było pisanie”. Podkreślał również, że należy do tego gatunku twórców, którzy uprawiają „życiopisanie” tzn. pisze o tym co doświadczył i przeżył, a wiersze można traktować jak kartki z pamiętnika. „Niech poezja mówi za nas” – dodał poeta.
Łukasz Jarosz – jest poetą i muzykiem. Perkusistą, wokalistą i autorem tekstów grup: Chaotic Splutter, Lesers Bend, Mgłowce, Zziajani Porywacze Makowców. Autorem jedenastu tomów poetyckich: Soma (2006), Biały tydzień (2007), Mimikra (2010), Spoza (2011), Wolny ogień (2011), Pełna krew (2012), Świat fizyczny (2014), La forza delle cose (2015, wydanie trójjęzyczne – polski, włoski, angielski), Kardonia i Faber (2015), Święto żywych (2016), Stopień pokrewieństwa (2017). Pełna krew została uhonorowana Nagrodą Literacką im. Wisławy Szymborskiej (2013), Świat fizyczny oraz Kardonia i Faber nominowane były do Nagrody Literackiej Nike. Jego wiersze tłumaczone były na język chorwacki, włoski, angielski, rosyjski, hiszpański, szwedzki i niemiecki.


Krośnieński Turniej Jednego Wiersza ma na celu promocję pisania, czytania i publikowania poezji, promowanie młodych twórców i prezentację ich literackich dokonań przed szerszą publicznością. Okazał się również dobrym pomysłem na obchody Światowego Dnia Poezji w mieście i co roku cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony młodych ludzi.

red. Monika Machowicz | fot. KBP



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ