Jak wynika z raportu Fundacji JiM „Dostępność przestrzeni publicznej dla osób ze spektrum autyzmu”, tylko 2 proc. rodziców dzieci z autyzmem deklaruje, że spotkało się ze współczuciem ze strony innych, 60 proc. z nich mierzy się z krytycznymi spojrzeniami, 46 proc. z negatywnymi komentarzami, a 12 proc. z agresją.
Trudności wynikające z niepełnosprawności jaką jest autyzm, mają znaczny wpływ na życie codzienne dotkniętych nią osób, dlatego też Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krośnie dołączyła do grona bibliotek przyjaznych osobom z autyzmem. Celem jest pokazanie osobom z autyzmem i ich opiekunom, że biblioteka może być miejscem w którym warto spędzać czas wolny. Biblioteki to także przestrzeń społeczna, która pozwala osobie z autyzmem ćwiczyć się w kompetencjach społecznych.
Wszyscy nauczyciele bibliotekarze podnieśli swoje kompetencje w zakresie obsługi czytelników z autyzmem, przygotowano także materiały dla osób z autyzmem, które pomogą im odnaleźć się w bibliotecznej przestrzeni.
Organizatorzy mają nadzieję, że ich działania pomogą w otwarciu się na osoby z autyzmem, a osoby z autyzmem i ich bliskich zachęcą do korzystania z bibliotek.
red.