Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 09:07
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Regionalny Konkurs Pierwszej Pomocy

18 marca 2015 roku już po raz ósmy w obiektach ZSP4 „Naftówki" odbyła się kolejna, VIII edycja Regionalnego Konkursu Pierwszej Pomocy dla młodzieży gimnazjalnej. 
fot. ZSP 4 Krosno

Od ośmiu lat, poprzez ten konkurs „Naftówka” promuje zasady udzielania pierwszej pomocy wśród gimnazjalistów. W tym roku uczestniczyło w nim 16 zespołów uczniowskich z powiatu krośnieńskiego i Krosna. W konkursie udział wzięły także 3 zespoły ze Słowacji. Patronat nad konkursem objął Prezydenta Miasta Krosna - Piotr Przytocki oraz Prezes Zarządu Oddziału PCK w Krośnie – Władysław Tlałka.

Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym, teoretycznym każdy uczestnik rozwiązywał test z zakresu udzielania pierwszej pomocy. W etapie drugim, praktycznym 3-osobowe zespoły udzielały pomocy w trzech ogniskach urazowych. Na pierwszym ognisku uczestnicy wykonywali resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomach medycznych: niemowlęcym, dziecięcym i dorosłym według obecnie obowiązujących wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji. W drugim, udzielali pomocy ofiarom wypadku drogowego. Tutaj uczniowie oceniani byli za zabezpieczenie miejsca wypadku oraz udzielenie pomocy uczestnikom wypadku, tj. rowerzystce potrąconej przez samochód (złamanie otwarte kości goleniowej i uraz głowy) oraz kierowcy, który stracił przytomność. Ze względu na charakter i znajomość zagadnień tego ogniska sędziami byli funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji z Krosna oraz ratownicy kwalifikowani. Na trzecim ognisku urazowym młodzi ratownicy pomagali ofiarom bójki (wytrzewienie jelit i ciało obce w okolicy biodra).

W tegorocznej edycji najlepszy okazał się zespół ratowników z gimnazjum w Dukli, który zdobył główne trofeum-puchar Prezydenta Miasta Krosna, Piotra Przytockiego. Miejsce drugie i puchar Prezesa Zarządu Oddziału PCK w Krośnie, Władysława Tlałki zdobył zespół z krośnieńskiego gimnazjum katolickiego. Trzecie miejsce przypadło gimnazjum ze Świerzowej Polskiej, dla którego puchar ufundował Komendant Miejski PSP w Krośnie, Krzysztof Korzec. Równie wysoki poziom umiejętności ratowniczych pokazali uczniowie ze słowackich gimnazjów w Svidniku.

Końcowa klasyfikacja zespołowa VIII edycji Konkursu/pierwsza dziesiątka/:
1. Gimnazjum w Dukli – 142,66 pkt.(Kinga Wróbel, Katarzyna Bogacz, Katarzyna Krupa)
2. Katolickie Gimnazjum Krosno – 139,90 pkt.(Marcelina Kozicka, Anna Kaczmarska, Sandra Lazarowicz)
3. Gimnazjum w Świerzowej Polskiej – 130,91 pkt.(Weronika Gajewska, Klaudia Dubis, Karolina Liwosz)
4. Gimnazjum Nr 4 Krosno – 125, 82 pkt.
5. Gimnazjum Nr 1 w Krośnie – 121,15 pkt.
6. Gimnazjum w Węglówce – 115,49 pkt.
7. Gimnazjum w Potoku – 111,04 pkt.
8. Gimnazjum w Jaśliskach – 109,63 pkt.
9. Gimnazjum w Lubatówce – 108,07 pkt.
10. Gimnazjum w Posadzie Górnej – 84,74 pkt.

Końcowa klasyfikacja indywidualna/pierwsza dziesiątka/:
1. Aleksandra Knap(Gimnazjum Nr 1 Krosno)
2. Kinga Wróbel(Gimnazjum Dukla)
3. Sandra Lazarowicz(Katolickie Gimnazjum Krosno)
4. Mateusz Guzik(Gimnazjum Nr 4 Krosno)
5. Łukasz Gromek(Gimnazjum Nr 4 Krosno)
6. Izabela Staroń(Gimnazjum Dukla)
7. Marcelina Kozicka(Katolickie Gimnazjum Krosno)
8. Karolina Niepokój(Gimnazjum Nr 1 Krosno)
9. Katarzyna Bogacz(Gimnazjum Dukla)
10. Anna Kaczmarska(Katolickie Gimnazjum Krosno)

Dodatkowo pucharami wyróżnione zostały zespoły, które najlepiej radziły sobie w ogniskach urazowych. I tak, za najskuteczniejszą pomoc w resuscytacji krążeniowo-oddechowej puchar Dyrektora Pogotowia Ratunkowego w Krośnie zdobyli uczniowie ze Świerzowej Polskiej. Za najlepiej udzieloną pomoc podczas wypadku drogowego puchar Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie zdobyli uczniowie gimnazjum z Dukli. Puchar Dyrektora Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie otrzymali uczniowie Katolickiego Gimnazjum w Krośnie za największy zasób wiedzy z pierwszej pomocy. Puchary wręczyli dyrektorzy tych instytucji.

Podczas konkursu jego uczestnicy mieli okazję poznać charakter pracy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, tj. pogotowia ratunkowego, straży pożarnej, policji i straży miejskiej. Na szkolnym parkingu przez kilka godzin ratownicy medyczni, strażacy i policjanci byli dostępni dla gimnazjalistów, także ich pojazdy uczestniczące w akcjach ratunkowych. Poza służbami zawodowymi pod szkołę zajechał także nowoczesny MAN, wóz OSP z Odrzykonia.

Dodatkowymi atrakcjami tego konkursu była możliwość sprawdzenia umiejętności strzeleckich z karabinka pneumatycznego oraz pokonania „toru przeszkód” po założeniu alkogogli. Te specyficzne okulary zaburzają świadomość tak jak po spożyciu alkoholu i mają na celu uświadomienie zagrożeń powodowanych przez pijanych kierowców.

W trakcie konkursu zostały także wręczone legitymacje i certyfikaty RD PZM dla nowych ratowników drogowych. 40 uczniów Naftówki ukończyło pozytywnie 30-godzinny kurs na stopień ratownika drogowego. Wszystkim ratownikom WORD w Krośnie ufundował kamizelki odblaskowe a legitymacje wręczył Józef Biernacki, Prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego.

W obecności uczestników konkursu podsumowano również pracę wolontariacką maturalnej klasy ratowniczo-obronnej z Naftówki w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim w Krośnie. W ostatnich dwóch latach 21 uczniów tej klasy odbyło wolontariat w łącznym wymiarze 2200 godzin. Z rąk Doroty Kostrzewy, Naczelnej Pielęgniarki Szpitala wolontariusze otrzymali certyfikaty, potwierdzające odbycie pracy oraz wolontariackie koszulki.

Korzystając z obecności gimnazjalistów uczniowie klas ratowniczych z Naftówki przeprowadzili dla nich warsztaty z ratownictwa przy użyciu specjalistycznego sprzętu

Przeprowadzenie konkursu było możliwe dzięki zaangażowaniu uczniów klas ratowniczych, którzy sędziowali (ratownicy kwalifikowani), pozorowali urazy, pełnili funkcje łączników, opiekunów zespołów, prowadzili warsztaty z ratownictwa i przygotowali występy artystyczne dla gimnazjalistów. 

Najlepsze zespoły uczestniczące w konkursie otrzymały puchary, dyplomy, nagrody rzeczowe ufundowane przez: Urząd Miasta Krosna, Wojewódzki Szpital Podkarpacki, Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego, ZO PCK w Krośnie, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie, Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Krośnie, Samodzielne Publiczne Pogotowie Ratunkowe w Krośnie, Komendanta Państwowej Staży Pożarnej w Krośnie i ZSP Nr 4 w Krośnie.

 

Przewodniczący Komisji Konkursowej
Zbigniew Moskal
Wszystkim zaangażowanym za ich wielką pomoc serdecznie dziękuję



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ