Zderzenia cząstek pochodzących z korony słonecznej z ziemską magnosferą spowodują nagłe zmiany w polu magnetycznym naszej planety, co nazywamy burzą magnetyczną lub burzą słoneczną.
- Burza słoneczna, znana także jako burza magnetyczna (geomagnetyczna) to zjawisko intensywnej zmiany pola magnetycznego Ziemi, które jest wynikiem zmian parametrów wiatru słonecznego. Według naukowców będziemy mogli tego doświadczyć 31 lipca lub 1 sierpnia - możemy przeczytać na wp.tech.pl.
Co się stanie w tych dniach? Ziemska orbita zrówna się z dziurą w górnej atmosferze Słońca przez co nasza planeta będzie narażona na bombardowanie cząsteczkami gwiazdy. W takim przypadku właśnie dochodzi do burzy słonecznej. Może to wpływać na satelity na orbicie, potencjalnie prowadząc do braku nawigacji GPS, sygnału telefonu komórkowego i telewizji satelitarnej. Dodatkowo burza słoneczna może prowadzić do wyższej niż normalnie energii elektrycznej w liniach energetycznych, co może skutkować przeciążeniem sieci i brakiem prądu.
Zgodnie z prognozami będzie to najsilniejsza burza magnetyczna od ostatnich dziesięciu lat.
red.