- Pracownicy Wód Polskich natychmiast powiadomili o tym fakcie przedstawicieli Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich - na zlecenie których wykonywano prace malarskie przy barierach drogowych. Sytuacja została zgłoszona również do krośnieńskiego MPGK, gdyż w korpusie zapory usytuowane jest ujęcie wody dla miasta Krosna, Rymanowa oraz Sieniawy - relacjonuje Krzysztof Gwizdak - Kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej w Państwowym Gospodarstwie Wodnym "Wody Polskie", Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.
Na miejsce zdarzenia przybyło łącznie siedem zastępów PSP i OSP: JRG Krosno (SLRchem, SLKw, SLOp), OSP KSRG Rymanów (GLBARt + łódź), OSP KSRG Posada Dolna (GBARt, SLOp + łódź) i OSP Sieniawa (GBARt).
Strażacy z pracownikami "Wód Polskich" sprawdzali jakość wody
W pierwszej kolejności strażacy ograniczyli rozprzestrzenianie się plamy farby za pomocą rękawa sorpcyjnego a następnie przy pomocy dwóch łodzi zebrali około 30 litrów odseparowanych zanieczyszczeń z powierzchni wody. Zanieczyszczenia zostały przekazane do utylizacji.
Akcja zakończyła się po godzinie 12. Pracownicy Wód Polskich i MPGK na bieżąco monitorowali ujęcie wody. - W chwili obecnej sytuacja jest pod kontrolą. Zanieczyszczona woda nie dostała się do komory ujęciowej - potwierdziły to wykonane badania pobranych próbek - potwierdził Krzysztof Gwizdak.
Stan zbiornika po zakończeniu działań:
red., fot. OSP Sieniawa, OSP KSRG Rymanów