Głównym celem obozu było doskonalenie umiejętności ratowniczych i obronnych nabytych podczas dwóch lat nauki szkolnej. Młodzież poznała także nowe sposoby udzielania pomocy na poziomie kwalifikowanego ratownictwa. Liczne ćwiczenia ze sprzętem medycznym, w grupach i indywidualnie, w dzień i w nocy pozwoliły ugruntować wiedzę i umiejętności ratownicze uczniów. Szkolenie odbywało się także w nocy, w zupełnie innych warunkach z użyciem latarek. Nocne manewry medyczne polegały na odnalezieniu poszkodowanych w wyznaczonych sektorach Góry Parkowej, udzieleniu pomocy i ewakuacji do punktu medycznego (hotel „HUZAR”). Zajęcia te spotkały się z dużą aprobatą młodzieży. Działania nocne odbyły się przy dyskretnym wsparciu krynickiej Policji - mówi Zbigniew Moskal, opiekun klasy ratowniczej.
Podczas obozu młodzież doskonaliła również musztrę indywidualną i zespołową.
Uczestnicy obozu sami także szkolili, przeprowadzając pokazy z udzielania pomocy dla licznie zgromadzonych kuracjuszy i mieszkańców Krynicy Zdroju.
Przez kilka godzin, na głównym deptaku uczyli m.in. jak przywracać oddech i krążenie z użyciem defibrylacji, jak należy wykonać badanie urazowe poszkodowanego i ułożyć na desce ortopedycznej, jak pomóc w zakrztuszeniu i utracie przytomności.
Ratownicy uświadamiali też zagrożenia powodowane przez pijanych kierowców udostępniając alkogogle, okulary po nałożeniu których zaburzona zostaje świadomość po spożyciu alkoholu. Pokazy zakończyły się musztrą paradną w wykonaniu ratowników na centralnym deptaku.
Uczestnicy obozu zapoznali się także z charakterem i warunkami pracy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Centralnej Bazie GOPR w Krynicy Górskiej.
W programie obozu znalazły się również zaprawy poranne, nauka „obozowej zumby” oraz wędrówki szlakami turystycznymi na Jaworzynę Krynicką co niewątpliwie służyło kształtowaniu tężyzny fizycznej.
ZSP 4 Krosno
fot: Bartosz Jezierski / archiwum ZSP 4