Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 07:58
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Uwaga na parzącą roślinę. Pomóż stworzyć mapę jej występowania

Barszcz Sosnowskiego jest trudny do zwalczenia, niebezpieczny, szczególnie dla dzieci, uniemożliwia dostęp do terenów, na których rośnie. Obecnie w Polsce jego uprawa i sprzedaż są zakazane. Poniżej przedstawiamy objawy poparzenia tą rośliną oraz sposoby na pomoc przedmedyczną.
Uwaga na parzącą roślinę. Pomóż stworzyć mapę jej występowania
fot. wikipedia.com

To pochodząca z Kaukazu roślina z rodziny selerowatych, gatunek obcy i inwazyjny we florze Polski. Została sprowadzona w latach pięćdziesiątych XX w. jako "dar" radzieckich uczonych, mając być paszą dla bydła. Szybko jednak wymknęła się spod kontroli i rozprzestrzeniła w niektórych regionach Polski. Roślina produkuje bardzo silne toksyny, które mogą spowodować oparzenia nawet trzeciego stopnia.

OBJAWY OPARZENIA BARSZCZEM
W upalne dni barszcz Sosnowskiego wydziela opary, które mogą porazić układ oddechowy.
Również krążące w roślinie soki mają silne właściwości parzące. Jej zdradliwość zaś polega na tym, że objawy nie są widoczne i odczuwalne bezpośrednio po kontakcie z rośliną. Kiedy poparzymy się pokrzywą, pieczenia odczuwamy natychmiast. Dolegliwości po kontakcie skóry z sokiem barszczu pojawiają się w ciągu od 30 minut do dwóch godzin po fakcie. W wyniku poparzenia barszczem Sosnowskiego na skórze pojawiają się pęcherze, którym towarzyszy dokuczliwe pieczenie. Dodatkowo wystąpić może zapalenie skóry i zapalenie spojówek. Na nasilenie występowania objawów mają wpływ warunki; szybszej i silniejszej reakcji można się spodziewać przy większej wilgotności (deszcz, spocona skóra) i nasłonecznieniu. Aktywatorem dla toksyn są bowiem promienie ultrafioletowe.

POSTĘPOWANIE W RAZIE KONTAKTU
Kontakt z rośliną może spowodować poparzenia II i III stopnia. Zawsze w takim przypadku należy zgłosić się do lekarza. Jeśli parzący sok dostanie się do oczu, do czasu interwencji lekarskiej należy chronić je za okularami o jak najwyższym filtrze UV. Zarówno skórę, jak i oczy trzeba jak najszybciej dokładnie przemyć dużą ilością wody (w przypadku skóry – z mydłem).

BARSZCZ, A ZWIERZĘTA
Roślina jest niebezpieczna również dla zwierząt, u których może powodować poparzenia, podrażnienie przewodu pokarmowego, a nawet krwotok wewnętrzny.

JAK SIĘ ZABEZPIECZYĆ?
Wybierając się na spacer w rejony, gdzie może rosnąć barszcz Sosnowskiego warto zabezpieczyć się odpowiednim ubiorem: syntetycznymi tkaninami nienasiąkającymi i nieprzewodzącymi soku z taką łatwością jak bawełna. Jednak najlepiej nie podchodzić do rośliny. 

NIE NISZCZ ARCYDZIĘGLA, który jest podobny do barszczu
Arcydzięgiel (litwor) i barszcz wyglądają podobnie, jednak różnią się znacząco. Pierwszy nie jest toksyczny. Obie rośliny różnią się też kwiatostanem. Arcydzięgli są skupione w kule, barszczu jest bardziej rozłożysty. Arcydzięgiel rośnie samotnie, rzadko spotykany jest w skupiskach. Jeśli nie mamy pewności, na którą roślinę trafiliśmy, nie niszczmy jej bezmyślnie. Arcydzięgiel od 2014 roku objęty jest w Polsce ochroną. Jest szeroko stosowany w zielarstwie. Olejek, jaki można z niego uzyskać, działa rozkurczowo, antyseptycznie i uspokajająco. Korzeń arcydzięgla stosuje się w stanach skurczowych przewodu pokarmowego, dolegliwościach trawiennych czy braku apetytu. Wykorzystywany jest również do nacierania przy nerwobólach lub bólach reumatycznych.

WYSTĘPOWANIE W POWIECIE KROŚNIEŃSKIM
W naszym rejonie roślina występuje w bardzo wielu miejscach. Między innymi:
- Dolina Kamionki - Zawadka Rymanowska,
- Iwonicz - Iwonicz Zdrój (obok lasu Grabińskiego do linii wysokiego napięcia)
- między Miejscem Piastowym, a Wrocanką na terenach po byłym PGR/IGLOPOL
- wzdłuż rzeki Jasiołka (Machnówka, Świerzowa Polska, Żarnowiec, Jedlicze ul. Głowackiego)

POMÓŻ STWORZYĆ MAPĘ WYSTĘPOWANIA BARSZCZU
Jeśli zauważyłeś skupisko barszczu, ostrzeż innych dzieląc się informacją za pomocą naszego portalu. Wyślij maila z informacją pod adres: [email protected], a my zaznaczymy na naszym portalu miejsce występowania barszczu lub sam zaznacz miejsce w którym spotkałeś roślinę na SPECJALNEJ MAPIE (kliknij).

fot. wikipedia.com / graf. Krosno112.pl / google.maps.com



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
  
Reklama