Prace rozpoczęły się jesienią ub. roku. W połowie marca zostały wstrzymane z powodu zamknięcia granic. - Fachowcy z Litwy nie mogą na miejscu koordynować najważniejszych działań - tłumaczą władze MPGK w Krośnie.
- W związku z pandemią znaleźliśmy się w nietypowej sytuacji, ale jesteśmy dobrej myśli i liczymy na to, że przed rozpoczęciem sezonu grzewczego nowy kocioł zostanie oddany do użytku – mówi Janusz Fic, prezes MPGK – Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.
Budowa nowoczesnego kotła na biomasę jest jedną z kluczowych inwestycji MPGK, zaplanowaną na ten rok w Oddziale Energetyki Cieplnej i w Elektrociepłowni „Łężańska”. Kocioł, o mocy 7 MWt, powstaje w hali kotłów i jest włączany w istniejącą infrastrukturę elektrociepłowni, dzięki czemu usprawni cały system ciepłowniczy i sprawi, że będzie bardziej efektywny i ekologiczny.
- Większość infrastruktury nowego kotła jest już zamontowana - wyjaśnia Jerzy Ćwięka, kierownik Elektrociepłowni „Łężańska” w Krośnie. I dodaje, że do podłączenia zostały instalacje elektryczne i automatyka. - Te prace są wstrzymane, ponieważ fachowcy z Litwy nie mogą do nas przyjechać. Są z nami w stałym kontakcie i zapewniają, że jak wrócą z powrotem, to w ciągu miesiąca wszystko skończą i nastąpi rozruch całej instalacji, a także oddanie jej do eksploatacji - mówi.
Jak tłumaczą władze krośnieńskiego holdingu komunalnego - instalacja budowana w Oddziale Energetyki Cieplnej MPGK Krosno jest kolejnym etapem kompleksowej modernizacji miejskiego systemu ciepłowniczego.
Powstający w elektrociepłowni nowy kocioł biomasowy będzie opalany wyłącznie paliwem odnawialnym i będzie wykorzystywany do produkcji ciepła dla potrzeb mieszkańców Krosna. Dzięki temu krośnieńska elektrociepłownia, i tak należąca do najlepszych przedsiębiorstw energetyki cieplnej w kraju, ograniczy do minimum emisję zanieczyszczeń, a miał węglowy w zdecydowanej większości zastąpi ekologiczną biomasą.
Nowa instalacja biomasowa jest kolejną proekologiczną inwestycją MPGK Krosno. Oprócz tego, że ma zwiększyć wykorzystanie paliw odnawialnych, ma też zmniejszyć emisję zanieczyszczeń do otoczenia i zapewnić mieszkańcom Krosna ekologiczne ciepło.
Koszt realizowanego projektu to ok. 10 mln zł (netto), z czego dofinansowanie unijne stanowi ok. 3,3 mln zł (netto).
tom
zdjęcia: MPGK Krosno