Pracownicy i sympatycy instytucji kultury, nauczyciele i uczniowie krośnieńskich szkół oraz członkowie grup artystycznych ożywią obraz „Siedem grzechów głównych” Hieronima Boscha.
- O tym, który grzech przypadł w udziale poszczególnym grupom zadecydował przypadek - losowanie na kole fortuny, tudzież kole grzechów - informuje Agnieszka Kaszczyszyn z Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza.
Każdego dnia od poniedziałku (20 lipca) do niedzieli (26 lipca) w mediach społecznościowych m.in. RCKP będzie publikowany film przedstawiający scenę z obrazu.
Cykl rozpocznie „Pycha” w interpretacji pracowników Biura Wystaw Artystycznych. We wtorek „Chciwość” przedstawi Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej. W środę RCKP zaprezentuje „Gniew”. W czwartek opublikowany będzie film przedstawiający „Zazdrość” w wykonaniu Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Szczepanika. W piątek Muzeum Rzemiosła zainscenizuje „Nieczystość” (prezentację będzie można zobaczyć też na żywo przy budynku muzeum). W sobotę opublikowany będzie film ze scenką „Obżarstwo” w wykonaniu Zespołu Śpiewaczy Kamratki. Na zakończenie (w niedzielę) Zespół Tańca Współczesnego Strecz przedstawi „Lenistwo”.
- Popularność żywych obrazów przypadała na wiek XIX i początek XX wieku – przypomina Agnieszka Kaszczyszyn. - Odbywały się w domach prywatnych lub salach widowiskowych z udziałem amatorów lub aktorów zawodowych. Rekonstruowano dzieła malarstwa czy rzeźby, odwzorowywano sceny z obrazów, fryzury, stroje, mimikę, ożywiano postaci, tworząc krótkie scenki teatralne.
„Siedem grzechów głównych” Hieronima Boscha składa się z serii niewielkich obrazków, które kolejno ukazują: Śmierć, Sąd Ostateczny, Piekło oraz Niebo. W centrum znajduje się półpostać Chrystusa Zmartwychwstałego umieszczona w kole otoczonym pierścieniem i 128 koncentrycznymi promieniami. Symbolizuje ono oko Opatrzności, które obserwuje wszystkie ludzkie przewinienia. Poniżej wizerunku znajduje się łacińska inskrypcja: „Strzeż się, strzeż się, Bóg widzi” (tłum.). Zewnętrzny krąg tworzy siedem kwater w kształcie trapezów, które przedstawiają żywe i pełne humoru scenki wyobrażające siedem grzechów głównych. Te z kolei przedstawione zostały zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
tom