Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 22 kwietnia 2025 01:47
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nowa atrakcja turystyczna w gminie Korczyna. Są wytyczone nowe drogi wspinaczkowe nieopodal Prządek

"Transgraniczny szlak turystyki wspinaczkowej" to wspólny projekt gminy Korczyna i Fundacji Skalna Hrana w Presovie. W jego ramach zaplanowano połączenie w jeden sektor wspinaczkowy obszary obejmujące teren Pogórza Strzyżowsko – Dynowskiego.
Nowa atrakcja turystyczna w gminie Korczyna. Są wytyczone nowe drogi wspinaczkowe nieopodal Prządek

Autor: Tomasz Jefimow

- Sektor obejmie skały położone w granicach miejscowości Korczyna i Czarnorzeki, które stanowią największą grupę skał w województwie podkarpackim - wyjaśnia Wojciech Tomkiewicz, dyrektor GOK w Korczynie, koordynator projektu.

We wtorek (18 sierpnia) dla miłośników wspinaczki zostały otwarte nowo powstałe i odpowiednio zabezpieczone drogi wspinaczkowe.

- Są wytyczone na terenie trzech grup skalnych: Sokoli Grzbiet, Strzelnica i Przełom Marcinka - mówi Wojciech Tomkiewicz. I dodaje, że pozwoli to jeszcze skuteczniej promować gminę Korczyna i przyciągnąć nową grupę turystów na obszary objęte realizacją projektu.

Prace związane z montażem ringów prowadził Jacek Trzemżalski, zawodowy ekiper, który zajmuje się ubezpieczaniem dróg wspinaczkowych również poza Polską, m.in. we Włoszech. Jest też autorem przewodnika wspinaczkowego na obszar Podkarpacia.

- To naprawdę świetny teren, o urozmaiconej rzeźbie w różnych stopniach trudności, łatwo dostępny, doskonale nadaje się do uprawiania wspinaczki - zaznacza Jacek Trzemżalski. Dodaje, że sama grupa "Strzelnicy" oferuje łącznie około 110 dróg na 8 skałkach, zaś najwyższa z nich, "Wielbłąd", ma 15 metrów wysokości.

Władze gminy przyznają, że dużej pomocy przy realizacji projektu udzieliło Nadleśnictwo Kołaczyce. - Na etapie tworzenia koncepcji uzyskaliśmy wymagane pozwolenia a później wsparcie merytoryczne - tłumaczy Jan Zych, wójt gminy Korczyna.

W ramach projektu odbędą się także dwa mityngi wspinaczkowe (po stronie polskiej i słowackiej). - Ważnym elementem mikroprojektu będzie również utworzenie punktu aktywności wspinaczkowej w Presovie, na terenie istniejącego kompleksu rekreacyjnego - dodaje Jan Zych.

Na skały z wytyczonymi drogami wspinaczkowymi prowadzą drogowskazy. Samochód najlepiej zostawić na parkingu przy kościele w Czarnorzekach i kierować się asfaltową drogą w kierunku górnej stacji wyciągu narciarskiego i wieży widokowej. 

Drogi wspinaczkowe udało się wytyczyć dzięki dofinansowaniu (85 proc. kosztów) z pieniędzy Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Program Interreg V-A Polska - Słowacja 2014 – 2020. Wydatki projektu wyniosą ponad 76 tys. euro. Gmina Korczyna ze swojego budżetu wydała blisko 32 tys. euro. Realizacja poszczególnych zadań zakończona zostanie do końca tego roku.

Leśnicy przypominają, że wspinać nie można się w rezerwacie "Prządki" i w obrębie pomnika przyrody "Sokolec".- Na chronionych prawem skałkach rezerwatu w przeszłości były montowane nielegalnie setki ringów i spitów, które zostały usunięte na nasz koszt prawie 20 lat temu - przypomina Artur Paczkowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Kołaczyce. - Teraz po przekazaniu do użytku nowych dróg wspinaczkowych poza "Prządkami" nie będziemy już tolerować wspinania się w rezerwacie, gdzie skały są pod ochroną.

Za naruszenie zakazów obowiązujących w rezerwacie grozi mandat do 500 złotych.

Tekst i zdjęcia: Tomasz Jefimow

 



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ