Jak wyjaśnia Kancelaria Prezydenta, ustawa ma na celu wprowadzenie ułatwień i zmniejszenie kosztów ponoszonych przez właścicieli pojazdów oraz zmniejszenie liczby wydawanych dokumentów, dostosowanie procedur administracyjnych oraz zmniejszenie zadań powierzonych organom jednostek samorządu terytorialnego.
Ustawa podpisana przez prezydenta zwalnia posiadaczy polskiego prawa jazdy z obowiązku posiadania przy sobie tego dokumentu i okazywania go na żądanie uprawnionego organu kontroli ruchu drogowego.
Umożliwia też rejestrację pojazdu lub czasową rejestrację pojazdu w miejscu czasowego zamieszkania właściciela pojazdu. Ponadto wprowadza możliwość czasowej rejestracji pojazdu także przez starostę właściwego dla miejsca zakupu lub odbioru pojazdu.
Zgodnie z ustawą możliwe będzie zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu przy przerejestrowaniu pojazdu, o ile pojazd był zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i posiada tablice zgodne z właściwymi przepisami wykonawczymi.
Kancelaria Prezydenta w komunikacie zaznaczyła też, że zniesiony będzie obowiązek przedkładania do rejestracji pojazdu dowodu własności, jeżeli od ostatniej rejestracji pojazdu nie nastąpiła zmiana w zakresie jego własności. Po wejściu w życie nowych przepisów przedsiębiorca zajmujący się sprzedażą nowych pojazdów będzie mógł, w imieniu kupującego, zarejestrować pojazd.
Od kiedy nowe przepisy będą obowiązywać?
Kancelaria Prezydenta informuje, że ustawa wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia, przewidziane są jednak liczne wyjątki. Niektóre z wprowadzanych regulacji, wymagające wdrożenia rozwiązań technicznych, mają obowiązywać dopiero po ogłoszeniu przez ministra.
Autorem zmian w kodeksie drogowym jest Ministerstwo Infrastruktury oraz Cyfryzacji, który przypomina i zachęca, by – kiedy będzie można prawo jazdy trzymać w domu – uprawnienia przechowywać w telefonie. Pomóc ma w tym aplikacja mObywatel, którą ściągnęło dotąd 1,35 mln Polaków.
tom