Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 22 kwietnia 2025 00:15
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nowy minister zdrowia wprowadza nowe zasady kwarantanny. Jakie?

Projekty rozporządzeń zawierających propozycje zmian zasad prowadzenia kwarantanny trafiły do konsultacji. Są dostępne na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji. Jakie rozwiązania zostały zaproponowane przez ministra Adama Niedzielskiego?
Nowy minister zdrowia wprowadza nowe zasady kwarantanny. Jakie?

Autor: Ministerstwo Zdrowia

Minister Zdrowia tłumaczy, że zmiany to reakcja na sygnały środowiska medycznego i pacjentów, którym zdarzało się pozostawać w izolacji bardzo długo ze względu na konieczność powtarzania testu.

- Do tej pory trzeba było uzyskać dwukrotnie negatywne wyniki, dlatego ten proces się przedłużał - tłumaczy Adam Niedzielski.

Dodaje, że ze względu na postęp wiedzy, lepsze zrozumienie mechanizmów zachodzących w trackie infekcji oraz ustalenie okresu zakażania można było zaproponować nowe kryteria zwalniania z kwarantanny, jak i izolacji.

Minister Niedzielski podkreśla, że w przypadku kwarantanny najważniejsza zmiana dotyczy skrócenia czasu jej trwania z 14 do 10 dni dla osób, u których nie wystąpią objawy kliniczne.

Jeśli jednak się pojawią, wtedy pacjent powinien skonsultować się z lekarzem, który podejmie decyzje dotyczące dalszego postępowania. - Osoba, u której wystąpią objawy sugerujące na zakażenie COVID-19 będzie traktowana jako podejrzana o zakażenie i zostanie poddawana rutynowej diagnostyce - dodaje minister.

Propozycje ministra zdrowia zmierzają do zniesienia konieczności wykonywania testów u osób poddanych kwarantannie. Jak tłumaczy - jest to kluczowe w obecnej sytuacji epidemiologicznej, zwłaszcza w kontekście zbliżającego się rozpoczęcia roku szkolnego i spodziewanego wzrostu liczby infekcji górnych dróg oddechowych. - Pozwoli to na odróżnienie zakażeń wywołanych przez koronawirusa od innych infekcji - mówi.

- Zmiany dotyczą także zasad zwalniania pacjentów już zakażonych z izolacji - dodaje prof. Andrzej Horban, krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych. Tłumaczy, że u znacznej części osób zwalnianie z izolacji będzie oparte nie o wykonanie testu molekularnego, ale o ocenę stanu klinicznego. - Będą jej dokonywać lekarze z ośrodków zakaźnych lub podstawowej opieki zdrowotnej.

Prof. Horban wyjaśnia, że osoby, które są na kwarantannie a nie będą miały objawów klinicznych, zostaną zwolnione z kwarantanny automatycznie. - Osoby, które będą miały objawy, będą musiały skontaktować się z lekarzem - mówi. I dodaje, że prawdopodobnie będzie to lekarz POZ.

tom

zdjęcia: Archiwum MZ



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ