Emisja filmów z cyklu "Bezpieczni w czasie epidemii" rozpoczęła się na początku września.
- W pierwszym odcinku zaproszeni do współpracy eksperci rozprawiają się z fake newsami dotyczącymi COVID-19, pokazują również, gdzie szukać wiarygodnych i opartych na dowodach naukowych informacji - informuje Rafał Śliż, Rzecznik Prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie.
Każdy z filmów dotyczy innej sfery życia, na którą wpłynęła epidemia COVID-19. W odnalezieniu się w tej niełatwej rzeczywistości pomogą eksperci: m.in.: Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta; prof. Zbigniew Gaciong, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Marcin Czech, dr Paweł Grzesiowski, a także znani dziennikarze i przedstawiciele organizacji non-profit: Ewa Błaszczyk czy Tomasz Rożek. Stałym elementem każdego filmu jest także głos pacjentów.
Wszystkie filmy można obejrzeć na kanale YouTube – Akademia NFZ (TUTAJ).
Premiera pierwszego odbyła się 2 września, kolejne publikowane są w cyklu tygodniowym:
- Wiedza oparta na faktach
- Higiena i bezpieczeństwo
- Jak korzystać z podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)?
- Jak korzystać z opieki ambulatoryjnej (AOS)?
- Jak korzystać z opieki szpitalnej?
- W zdrowym ciele zdrowy duch!
- Żywienie ma znaczenie!
- Podróże bez ryzyka
- Praca w nowej rzeczywistości
- Nasza odpowiedzialność
- Filmy edukacyjne są kolejnym elementem edukacyjnych i prospołecznych działań Narodowego Funduszu Zdrowia w dobie COVID-19 - tłumaczy Rafał Śliż. I przypomina, że pierwszym z nich było wykorzystanie Telefonicznej Informacji Pacjenta - całodobowej, bezpłatnej infolinii NFZ: 800 190 590, jako z jednego z głównych i wiarygodnych źródeł informacji o postępowaniu w przypadku zakażenia koronawirusem.
NFZ prowadzi też kampanię społeczną #MaskujSię, przypominającą o konieczności zachowywania dystansu i stosowania maseczek zakrywających usta i nos. Zaangażowali się w nią artyści, dziennikarze oraz sportowcy. Autorem hasła #MaskujSię jest znany rysownik Henryk Sawka.
tom