Dziś (1 października) władze Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej podpisały umowę z wykonawcami projektu, którego celem jest efektywność dystrybucji ciepła systemowego.
Inwestycja za blisko 3,5 mln zł podzielona została na dwa etapy.
Pierwszy dotyczy budowy i przebudowy osiedlowej sieci ciepłowniczej kanałowej na sieć preizolowaną. Będzie ona obejmować ulice Magurów, Krakowską, Tysiąclecia i Wróblewskiego. Drugi - budowy łącznika z ul. Lewakowskiego do modernizowanej sieci.
Realizować je będą niezależnie dwie firmy (Seneca z Katowic i Termores z Rzeszowa). Ta druga, budująca nowy rurociąg, w najbliższych dniach rozpocznie już prace.
Projekt ten zapoczątkowany został przez podpisanie przez MPGK Krosno umowy z Krośnieńską Spółdzielnią Mieszkaniową na modernizację sieci ciepłowniczej. W wyniku tej umowy MPGK zobowiązało się do zmodernizowania sieci ciepłowniczych na osiedlu Tysiąclecia.
- Sieci były w bardzo złym stanie technicznym i wymagały pilnej modernizacji, jednak spółdzielnia nie dysponowała wystarczającymi środkami na ich modernizację - przyznaje Rafał Kielar, prezes Krośnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Dodaje, że dlatego podjęto decyzję o wspólnych działaniach z krośnieńskim MPGK.
Prezes Kielar tłumaczy, że pozyskane dofinansowanie ze środków zewnętrznych pozwoli uniknąć sytuacji aby koszty modernizacji tych sieci musieli pokryć mieszkańcy Krośnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Janusz Fic, prezes MPGK dodaje, że inwestycja zagwarantuje mieszkańcom osiedla Tysiąclecia bezpieczeństwo i ciągłość zaopatrzenia w ciepło. - Ograniczy też straty ciepła, które podnoszą rachunki - dodaje.
Ze zmodernizowanych sieci zasilanych będzie 18 obiektów, m.in. SP nr 10 przy ul. Magurów, bloki przy ulicach Magurów, Wróblewskiego, Krakowskiej i Tysiąclecia oraz TBS Krosno.
- Modernizację sieci na osiedlu będziemy chcieli tak przeprowadzić, aby w jak najmniejszym stopniu powodowała uciążliwości dla mieszkańców, czyli dopiero po zakończeniu sezonu grzewczego - mówi Janusz Fic.
Władze miejskiej spółki komunalnej tłumaczą, że inwestycja przyniesie wiele korzyści. To m.in. zminimalizowanie ryzyka awarii sieci ciepłowniczych, obniżenie strat ciepła i poprawa efektywności miejskiego systemu. - To przyczyni się do niższych rachunków płaconych przez mieszkańców.
- Doprowadzenie sieci miejskich w nowe rejony miasta daje też realne szanse na dalszą ich rozbudowę i pozyskiwanie kolejnych odbiorców ekologicznego ciepła z elektrociepłowni Łężańska - dodaje prezes Fic.
tekst i zdjęcia: Tomasz Jefimow