We wrześniu pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego odnotowali 131,5 tysiąca wejść na szlaki piesze (to o 64 proc. więcej niż w roku 2019). Czujniki drogowe zarejestrowały 70,7 tysiąca wjeżdżających na teren parku pojazdów.
Najpopularniejsze wśród turystów były szlaki na Tarnicę, Wielką i Małą Rawkę oraz Bukowe Berdo.
- Mimo tak wysokiej frekwencji były też odcinki o niewielkim natężeniu ruchu turystycznego - informuje dyrekcja BdPN. I przypomina, że na terenie Parku istnieje 140 km szlaków pieszych. - Zachęcamy do wędrówek po tych mniej uczęszczanych np.: Bereżki - Przysłup Caryński - Połonina Caryńska, Jaworzec - Smerek - Suche Rzeki, Tarnawa Niżna - Dźwiniacz, Wetlina - Dział - Mała Rawka czy Pszczeliny Widełki - Bukowe Berdo.
Pracownicy BdPN przypominają, że przestrzeganie zasad zwiedzania, wynikających z regulaminu Parku, jest obowiązkowe. - Nie wychodźcie za bariery i taśmy, w ten sposób niszczone są unikatowe zbiorowiska roślinne połonin - proszą turystów.
UltraMaraton Bieszczadzki
W sobotę (10 października) na dwóch szlakach turystycznych – Wetlina Stare Sioło-Przełęcz Orłowicza (szlak żółty) oraz Przełęcz Orłowicza-Smerek-Kalnica (szlak czerwony) – będzie można spotkać biegaczy, którzy biorą udział w "Hyundai ultraMaraton Bieszczadzki".
Turystów, którzy w sobotę wybiorą się na te odcinki szlaków, pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego proszą o zachowanie ostrożności oraz wyrozumiałość. Zawodników, przebiegających w parach, można się spodziewać od godz. 7:00 do 16:00.
Obostrzenia a zwiedzanie Bieszczadzkiego Parku Narodowego
W związku z zaostrzeniem obostrzeń związanych z przeciwdziałaniem pandemii COVID-19 dyrekcja BdPN przypomina kilka informacji dotyczących zwiedzania Parku:
- należy zakrywać nos i usta na parkingach, przy punktach informacyjno - kasowych oraz na powierzchniach widokowych, gdzie gromadzą się turyści,
- w lesie i w terenie otwartym nie ma obowiązku używania maseczki lub zakrywania ust i nosa w inny sposób,
- prosimy o zachowanie odpowiedniego odstępu od innych osób i unikanie gromadzenia się,
- unikajmy miejsc szczególnie popularnych wśród turystów, wybierajmy mniej uczęszczane szlaki,
- w punktach informacyjno-kasowych dostępny jest płyn do dezynfekcji rąk.
Wszystkie szlaki są dostępne dla turystów. Czynne są wszystkie parkingi. Korzystanie z toalet jest darmowe. Nadal obowiązują opłaty za wstęp na teren Parku oraz opłaty parkingowe. Można je uiścić w punktach informacyjno-kasowych przy wejściach na szlaki (płatność tylko gotówką) lub poprzez platformę internetową: bdpn.eparki.pl.
Należy bezwzględnie słuchać poleceń Straży Parku i innych służb działających na terenie BdPN (np. Straż Graniczna, GOPR). Przed zaplanowaną wycieczką warto sprawdzić komunikaty turystyczne na stronie internetowej Parku.
tom
zdjęcia: archiwum BdPN