Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 05:59
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Krosno z dawnych lat w kolorze. Wyjątkowy projekt Muzeum Rzemiosła

Historia trzech mistrzów krośnieńskiego rzemiosła stała się podstawą filmowego cyklu. Filmy zrealizowane przez Muzeum Rzemiosła można obejrzeć m.in. w serwisie YouTube.
Krosno z dawnych lat w kolorze. Wyjątkowy projekt Muzeum Rzemiosła

Autor: Muzeum Rzemiosła

Bohaterami cyklu "Majstersztyk. Dzieła mistrzów krośnieńskiego rzemiosła" są Michał Mięsowicz – zegarmistrz, Jan Zygmuntowicz – ślusarz i pszczelarz oraz Stanisław Janik – organmistrz, współzałożyciel straży pożarnej w Krośnie.

Sylwetki wybitnych postaci przełomu XIX i XX wieku zostały ukazane za pomocą nowoczesnych form przekazu, w ciekawy i przystępny sposób.

- W filmach wykorzystane zostały fotografie i archiwalia, które poddane cyfrowej obróbce zyskały nową jakość - opowiada Magdalena Czelna-Mikosz z Muzeum Rzemiosła w Krośnie. I dodaje, że można między innymi zobaczyć Krosno z dawnych lat w kolorze.

W roli ekspertów, oprócz pracowników Muzeum Rzemiosła w Krośnie, wystąpili: Kazimierz Krok – zegarmistrz, którego ojciec był uczniem Michała Mięsowicza, Andrzej Rygiel – prawnuk Jana Zygmuntowicza, Ewa Cisowska, architekt wnętrz i czeladnik w rzemiośle ślusarskim oraz Paweł Leszega, nauczyciel snycerstwa.

Filmy – trwają od 16 do 20 minut – są z transkrypcją dla osób niesłyszących.

Każda produkcja zakończona jest materiałem dodatkowym – "W pracowni Pana Piotra". - Zainspirowanych postacią mistrza przedstawionego w filmie zachęcamy w nim do stworzenia prostego zadania rzemieślniczego - tłumaczy Magdalena Czelna-Mikosz. Dodaje, że instrukcję jego wykonania można też pobrać ze strony Muzeum Rzemiosła.

Cykl "Majstersztyk. Dzieła mistrzów krośnieńskiego rzemiosła" został zrealizowany z dotacji Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w sieci".

Pracownicy Muzeum Rzemiosła zapowiadają, że jeśli będzie to możliwe, cykl będzie kontynuowany.

__________________________________

Stanisław Janik urodził się w 1838 roku w Krośnie. Zmarł w 1916 roku. Zajmował się rzeźbiarstwem, stolarstwem i snycerstwem. Był organmistrzem epoki romantyzmu i późnego romantyzmu. W latach 1896–1903 pełnił funkcje wiceburmistrza Krosna. Wcześniej był pracownikiem i członkiem zarządu (asesorem) Urzędu Miasta Krosna. Po erygowaniu Ochotniczej Straży Ogniowej w Krośnie w 1889 został jej pierwszym naczelnikiem.
Zobacz odcinek o Stanisławie Janiku – KLIKNIJ

Jan Zygmuntowicz urodził się w 1861 roku w Krośnie. Zmarł w 1945 roku. Od 1893 posiadał własny warsztat ślusarski. Był znanym wytwórcą okuć, krat i ozdobnych ogrodzeń. Założył Pierwszą Krajową Wytwórnię Przyborów Pszczelarskich. Był wielokrotnie nagradzany na wystawach w kraju i poza granicami. Był jednym z założycieli Towarzystwa "Zgoda". Jego uczniem był Władysław Gomułka. Kraty z jego warsztatu zdobią m.in. gmach dawnego gimnazjum, a obecnie Liceum Ogólnokształcącego nr 1, a wykute przez niego ogrodzenia można zobaczyć na Starym Cmentarzu w Krośnie.
Zobacz odcinek o Janie Zygmuntowiczu – KLIKNIJ

Michał Mięsowicz urodził się w1864 w Korczynie. Zmarł w 1938 roku. To założyciel i właściciel Pierwszej Krajowej Fabryki Zegarów Wieżowych w Krośnie. Był wielokrotnym laureatem krajowych i międzynarodowych wystaw przemysłowych. M.in. w 1908 roku zdobył złoty medal na Międzynarodowej Wystawie Przemysłowej w Paryżu za zegar wieżowy. W Krośnie pełnił wiele funkcji społecznych, m.in. Cechmistrza Cechu Wielkiego, przewodniczącego Komisji Egzaminów Czeladniczych, Prezesa Towarzystwa Mieszczańskiego "Zgoda", a także członka Rady Miasta Krosno oraz wiceburmistrza.
Zobacz odcinek o Michale Mięsowiczu – KLIKNIJ

tom

zdjęcia: Muzeum Rzemiosła w Krośnie



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ