W czwartek (22 października) oficjalnie oddano do użytku drugą instalację, która z paliw odnawialnych produkuje ekologiczne ciepło dla mieszkańców Krosna. W uroczystym przecięciu wstęgi wziął udział prezydent Piotr Przytocki, przedstawiciele inwestora i wykonawcy.
Nową instalację biomasową w Oddziale Energetyki Cieplnej Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego wybudowała litewska firma Eenergija.
Budowa nowego kotła biomasowego trwała ponad rok. - Inwestycję udało się zrealizować mimo trudności logistycznych, w tym epidemii Covid-19, której efektem było zamknięcie granic w marcu i opóźnienie próbnego rozruchu - zaznacza Janusz Fic, prezes MPGK w Krośnie.
Nowy kocioł ma moc 7 MWt, opalany jest wyłącznie paliwem odnawialnym (zrębkami drzewnymi). Na obniżkę kosztów funkcjonowania instalacji wpływa to, że ok. 20 procent "wsadu" do kotła stanowi paliwo darmowe – to zielone odpady odbierane od mieszkańców. Instalacja spełnia bardzo wysokie wymogi oraz standardy ekologiczne.
Prezes Fic tłumaczy, że uruchomienie nowej instalacji poprzedziły liczne testy. - Dzięki nim jest ona w pełni gotowa do pracy w nowym sezonie grzewczym - mówi. I dodaje, że najbardziej spektakularnym elementem całej inwestycji był montaż kotła, który przy pomocy specjalistycznego dźwigu został ustawiony w hali kotłów przez zrobiony na wymiar otwór w dachu.
Czytaj też: Kolejny etap unowocześnienia miejskiej elektrociepłowni. Montaż nowego kotła na biomasę
- To kolejna proekologiczna inwestycja naszej spółki, która nie tylko zwiększa wykorzystanie paliw odnawialnych w całym systemie ciepłowniczym, ale istotnie zmniejsza emisję zanieczyszczeń do otoczenia - zauważa Janusz Fic.
Władze Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego wyliczyły, że nowy kocioł biomasowy będzie produkował blisko 90 tys. GJ ciepła w ciągu roku. - Dzięki temu stosowany dotychczas w elektrociepłowni miał węglowy będzie już tylko paliwem wspomagającym system ciepłowniczy w okresach szczytowych - mówi Janusz Fic. I dodaje, że po włączeniu nowego kotła biomasowego do systemu ciepłowniczego zużycie miału węglowego zmniejszy się z 7 tysięcy ton do 1-3 tysięcy ton rocznie, w zależności od panujących temperatur w sezonie grzewczym.
Nowa instalacja przyczyni się do ograniczenia do minimum emisji zanieczyszczeń
- Fakt, że ponad 90 procent ciepła w naszej elektrociepłowni produkowane będzie z paliwa odnawialnego, w tym ponad 50 procent w układzie kogeneracyjnym, stawia nas pod tym względem w absolutnej czołówce przedsiębiorstw ciepłowniczych w kraju - zaznacza Janusz Fic. I dodaje, że również ceny za ciepło w krośnieńskiej elektrociepłowni należą do najniższych w regionie. - To oznacza, że przyjęte przez nas kierunki inwestowania okazały się słuszne - tłumaczy.
Koszt budowy drugiego kotła biomasowego w Oddziale Energetyki Cieplnej – Elektrociepłowni "Łężańska" to 11 605 220 zł (brutto). Krośnieńska spółka komunalna pozyskała na ten cel unijne dofinansowanie – ponad 3 miliony złotych.
- Dzięki tej dotacji rachunki płacone przez mieszkańców będą nieco niższe, a spółka może już myśleć o kolejnych inwestycjach dla mieszkańców i dla środowiska - podsumowuje Janusz Fic.
tekst i zdjęcia: Tomasz Jefimow