Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 stycznia 2025 09:00
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W Łękach Dukielskich powstaje Centrum Kultury Wiejskiej. Kółko Rolnicze buduje „Pałac”

Wybudowany będzie nie tylko okazały budynek w centrum wsi. Dotacja, którą pozyskało stowarzyszenie Kółko Rolnicze, ma posłużyć też m.in. na zorganizowanie warsztatów rękodzieła i imprezy wiejskie.

Autor: Archiwum Doroty Chilik

Kółko Rolnicze w Łękach Dukielskich powstało w 1893 roku. Jest najstarszą organizacją w tej miejscowości. Władze stowarzyszenia przypominają, że to właśnie Kółko zakładało w Łękach szkołę, czytelnię, sklepy. - Zbudowało już nie istniejący dom ludowy, organizowało kursy i szkolenia, zaopatrywało rolników w środki produkcji czy sprzęty rolnicze do uprawy.

Teraz Kółko Rolnicze działa jako stowarzyszenie. A dzięki dotacji w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, przekształca się w profesjonalną instytucję, która będzie efektywniej działać na rzecz lokalnej społeczności.

Budowa wielofunkcyjnego Centrum Kultury Wiejskiej (ma tu być m.in. biblioteka, kawiarnia oraz siedziba Koła Gospodyń Wiejskich) trwa od pięciu lat. Inwestycja, której całkowity koszt wynosi ponad 4,5 mln zł, powoli dobiega końca.

Prace wykończeniowe, wewnątrz i na zewnątrz budynków, zostaną sfinansowane z dotacji, którą pozyskało stowarzyszenie z konkursu PROO-1a Edycja 2020. To aż 700 tys. zł.

Jak tłumaczą władze Kółka Rolniczego za te pieniądze zbudowana będzie "instytucja", która będzie bardziej profesjonalnie służyć mieszkańcom.

- A to oznacza, że Kółko Rolnicze odrodzi się, czy powstanie "na nowo" - mówi Dorota Chilik, autor i koordynator projektu. - Dlatego tak ważne jest oddanie do użytku siedziby Kółka Rolniczego: dwóch budynków wraz z zagospodarowanym terenem. Bo siedziba to instytucja, to biuro i wreszcie profesjonalna organizacja, która może działać na rzecz swojej społeczności i obywateli.

W ramach projektu PROO mają być też przeprowadzone warsztaty rękodzieła i imprezy wiejskie promujące lokalne zwyczaje i tradycje kulinarne. Wydane zostaną również wydawnictwa reklamowe promujące działalność Kółka Rolniczego.

Otwarcie pierwszej części budynku planowane jest na przyszły rok, po zakończeniu projektu z Lokalnej Grupy Działania.

tom

zdjęcia: Archiwum Doroty Chilik



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ