Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 20 kwietnia 2025 23:39
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kolekcja inspirowana łemkowską tradycją

Pokaz kolekcji "Łemkowyna" oraz koncert łemkowskiej wiejskiej kapeli "Uherec" zakończył cykl warsztatów rzemieślniczych, które odbywały się w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej.
Kolekcja inspirowana łemkowską tradycją

Autor: Tomasz Jefimow

W piątkowy (6 listopada) wieczór w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza swoją debiutancką kolekcję zaprezentowała pochodząca z Lubatowej Anna Maria Zygmunt.

Lajbiki, czuhy, hunie, krywulki w nowoczesnym wydaniu powstały pod kierownictwem artystycznym Wojtka Bednarza (główny projektant marki Vistula). Fryzury na pokaz wykonał Lukashair, a makijaże Gabriela Lipka-Maciejowska z Fabryki Urody.

W kolekcji "Łemkowyna" projektantka przeniosła kulturę i sztukę terenów Łemkowszczyny na tkaniny, tworząc oryginalne ubrania wzorowane na łemkowskich strojach ludowych. Ubrania powstały z naturalnych tkanin, głównie lnu, sukna wełnianego, wełny oraz bawełny. Kolorystyka sukienek, spódnic, kombinezonów, czapek, a nawet butów, nawiązuje do tradycyjnych, łemkowskich strojów ludowych.

Kolekcja "Łemkowyna" znalazła się m.in. w finale Cracow Fashion Award, uzyskując liczne nagrody i wyróżnienia.

Anna Maria Zygmunt jest absolwentką Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowskich Szkołach Artystycznych, stypendystką Donghua University w Szanghaju (Chiny), gdzie studiowała na Wydziale Projektowania i Inżynierii Mody oraz stypendystka Prezydenta Miasta Krakowa w dziedzinie Sztuki wizualne. Ukończyła kurs szycia techniką haute couture pod kierunkiem Pat Guzik.

O oprawę muzyczną wydarzenia zadbała łemkowska wiejska kapela "Uherec", którą tworzą muzykanci młodego pokolenia zakochani w tradycji ruskich górali karpackich. Pieśni i melodie pochodzące z archiwalnych nagrań - z płyt decelitowych, winylowych, taśm szpulowych i własnych badań terenowych to podstawa ich repertuaru.

Pokaz mody był finałem realizowanego przez Etnocentrum projektu "Start-up w tradycję – cykl warsztatów rzemieślniczych w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej", który był dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Cykl warsztatów rzemieślniczych obejmował tkactwo, snycerstwo oraz kowalstwo. Zajęcia odbywały się od lipca do września. Celem projektu było zdobycie przez jego uczestników rzemieślniczej wiedzy, ale także utrwalenie elementów kultury tradycyjnej.

tom

zdjęcia: Tomasz Jefimow



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ